System monitorujący lodówki farmaceutyczne

System monitorujący lodówki farmaceutyczne

Zapewnienie właściwych warunków transportu wrażliwych towarów poprzez monitoring krytycznych parametrów lodówek jest niezwykle istotną kwestią w przypadku, gdy lodówki te mają służyć do przewozu produktów wymagających specjalnych, precyzyjnie określonych warunków przechowywania...

Przedmiotem niniejszego case study będzie przedstawienie infrastruktury niezbędnej do kontrolowania temperatury, wilgotności oraz położenia GPS lodówek farmaceutycznych. Firma IMPAQ proponuje system, w skład którego wchodzą urządzenia monitorujące i zbierające dane oraz platforma WWW (służąca m.in. do zarządzania urządzeniami i przeglądania pomiarów).

Urządzenia monitorujące

Pierwsza część systemu to urządzenie, do którego głównych zadań należy: monitorowanie wybranych parametrów lodówki, przesłanie danych do platformy WWW, generowanie i wysyłanie alarmów.

Urządzenie posiada sensory temperatury, wilgotności, moduł GPS do monitorowania położenia, czujnik otwarcia drzwi, czujnik stanu baterii i rodzaju zasilania. Częstotliwość odczytów konfigurowana jest ze strony WWW. Dane gromadzone ze wszystkich czujników przesyłane są do platformy WWW poprzez moduł GSM/GPRS. W razie braku połączenia urządzenie przechowuje dane i natychmiast wysyła je po wznowieniu połączenia. Urządzenie – bazując na parametrach podanych przez użytkownika – generuje również i wysyła alarmy do platformy WWW. Ta z kolei wysyła wiadomość SMS do dyspozytora lub do kierowcy pojazdu, na którym umieszczono monitorowaną lodówkę.

Platforma WWW

Druga część rozwiązania obejmuje platformę WWW, która odpowiedzialna jest za przechowywanie danych oraz za zarządzanie nimi. Architektura platformy zakłada łatwą rozszerzalność i pozwala na rozbudowę nowego rodzaju parametrów oraz innych typów urządzeń. Oferowany interfejs użytkownika zawiera następujące funkcje: wyświetlanie informacji o urządzeniu, tj. id, nazwa, stan baterii, rodzaj zasilania, stan czujnika otwarcia drzwi; wyświetlanie informacji o alarmach wygenerowanych przez dane urządzenia; wyświetlanie informacji o pomiarach na wykresie liniowym oraz słupkowym (dla temperatury oraz wilgotności), a także prezentowanie ich w postaci tabeli; prezentowanie przebytej drogi z danego dnia na mapie; zarządzanie urządzeniami (definiowanie zakresów, po przekroczeniu których generowane są alarmy, definiowanie numerów telefonów, na które wysyłane są notyfikacje); eksport danych pomiarowych w formacie PDF, CSV, XLS(x) dla wybranego okresu czasu; raporty cykliczne wysyłany na wskazany adres e-maila – tygodniowe/miesięczne; wysyłanie powiadomień SMS do kierowcy i dyspozytora oraz wiadomości e-mail do dyspozytora w przypadku zgłoszenia alarmu przez urządzenie.

Mobilna aplikacja dla kierowcy

W skład rozwiązania wchodzi również aplikacja mobilna (iOS i Android) wspomagająca monitorowanie transportowanych lodówek. Aplikacja mobilna ma dostęp do pełnych informacji o danym urządzeniu, zgromadzonych przez platformę WWW. Kierowca informowany jest o sytuacjach alarmowych. Może ponadto obserwować pełne dane z jednego lub kilku urządzeń umieszczonych na naczepie.

Poleć ten artykuł:

Polecamy