Telematyka wideo wsparciem dla firm w poprawie bezpieczeństwa

Telematyka wideo wsparciem dla firm w poprawie bezpieczeństwa

Telematyka odgrywa niebagatelną rolę w zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa kierowców. Niestety poziom korzystania z nowych narzędzi wspierających bezpieczeństwo wśród kierowców jest niski, szczególnie telematyki wideo. Według najnowszego ogólnoeuropejskiego raportu zleconego przez Webfleet – „Europejskiego raportu 2023 o kierowcach samochodów dostawczych”, jedynie 22% ankietowanych używa rozwiązań telematycznych wykorzystujących kamery samochodowe. Raport pokazuje, że większość kierowców chciałaby większej cyfryzacji procesów biznesowych, w tym telematyki wideo (59%), aby zapewnić im bezpieczeństwo, uniknąć korków i zwiększyć produktywność, ale większość nie ma dostępu do najnowocześniejszych technologii. Natomiast kierowcy, którzy już korzystają z telematyki wideo, w 80% uważają, że rozwiązanie stanowi dla nich bardzo dużą lub dużą pomoc.

Telematyka wideo

Liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych w Europie w 2022 r. wyniosła 20,640, co stanowi wzrost 4% w stosunku do 2021 r. Chociaż Polska odnotowała największy spadek, o ponad 30%, w latach 2019-2022, wskaźnik śmiertelności w naszym kraju nadal utrzymuje się powyżej średniej UE.[1] Według Raportu Webfleet 90% wszystkich wypadków drogowych wynika z błędu człowieka, a 42% flot komercyjnych bierze udział w 1–5 kolizjach rocznie. Badanie pokazuje, że kierowcy i menedżerowie flot nadal obawiają się o bezpieczeństwo.

Menadżerowie flot powinni rozważyć wdrożenie telematyki wideo, która zapewni bezpieczeństwo kierowców, pojazdów oraz firmy, a tym samym pomoże flotom spełnić wymagania przepisów dotyczących prywatności. Webfleet posiada takie rozwiązanie – Webfleet Video, które łączy nagrania z kamery samochodowej oraz dane dotyczące jazdy, aby dostarczyć pełny wgląd w okoliczności zdarzeń drogowych. Kamera samochodowa CAM 50 z wbudowaną technologią sztucznej inteligencji rozpoznaje niebezpieczne zachowania i powiadamia kierowców, pomagając im zapobiegać wypadkom.

Większe bezpieczeństwo dzięki Webfleet Video

Jedną z wielu firm, która przetestowała Webfleet Video jest GTV BUS, lider w zakresie przewozów pracowników w Europie Środkowej z ponad milionem przewiezionych pracowników w 2022 roku, funkcjonująca na rynku od 30 lat. Przedsiębiorstwo łączy zdobytą wiedzę z wieloletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do transportu, a jej najwyższą wartością jest bezpieczeństwo. Jej flota liczy ponad 400 nowoczesnych busów i kilkadziesiąt autokarów wykorzystujących najnowsze technologie wspierające bezpieczeństwo pasażerów i kierowców.

GTV BUS poszukiwała rozwiązania, które umożliwiłoby z jednej strony motywowanie kierowców do bezpiecznej i przepisowej jazdy oraz eliminowanie niebezpiecznych zachowań, a z drugiej strony pozwoliłoby monitorować zachowanie innych uczestników ruchu. Celem firmy było uzyskanie pełnego wglądu w przebieg zdarzeń drogowych, zwiększenie bezpieczeństwa transportu oraz ochrona firmy i swoich kierowców przed fałszywymi roszczeniami, które niejednokrotnie stanowią problem dla dużych firm transportowych. Telematyka Webfleet Video okazała się odpowiedzią na potrzeby firmy. Pojazdy GTV BUS wyposażono w wideorejestratory CAM 50 z wbudowaną technologią sztucznej inteligencji, identyfikującą ryzykowne zachowania na drodze i alarmującą kierowców, pomagając im uniknąć zdarzeń drogowych.

– W aspekcie bezpiecznego stylu jazdy i eliminacji ryzykownych zachowań wśród naszych kierowców, telematyka Webfleet Video prawie w całości rozwiązuje nasze problemy. Zdarzyło nam się kilkakrotnie uczestniczyć w incydentach drogowych, w których nagranie wideo potwierdziło wersję zdarzeń naszych kierowców i wskazało, że wina leżała po drugiej stronie, a nasi kierowcy prowadzili prawidłowo – mówi Tomasz Oleśków, Dyrektor Operacyjny w GTV BUS.

Rozwiązania telematyczne związane z bezpieczeństwem bazujące na nagraniach wideo, które obejmują kamerę samochodową ze sztuczną inteligencją mogą wykrywać różne rodzaje niebezpiecznych zachowań za kierownicą, takie jak palenie papierosów, korzystanie z telefonu komórkowego, niezapięte pasy bezpieczeństwa i rozproszona jazda. Webfleet Video, identyfikuje ryzykowne zachowania i ostrzega kierowcę za pomocą alertów, pomagając mu uniknąć wypadków.

– Bardzo ważną funkcjonalnością dla nas jest eliminacja ewentualnych przypadków rozproszenia uwagi kierowców. Zdarzyło nam się kilka razy otrzymać powiadomienie, że kamera wykryła objawy rozkojarzenia, co pozwoliło nam na natychmiastowe działanie – dodaje Tomasz Oleśków.

Dane dotyczące jazdy i nagrania wideo z kamery samochodowej mogą być wykorzystywane do skuteczniejszego szkolenia kierowców w zakresie lepszej jazdy. Zapisy z trasy dostarczają kierowcom dowodów, które chronią ich przed nieuczciwymi roszczeniami, a także pokazują przykłady bezpieczniejszych praktyk jazdy. Dzięki rozwiązaniu Webfleet kierowcy będą świadomi konsekwencji zarówno dobrych, jak i złych nawyków za kierownicą. Zastosowanie Webfleet Video zwiększa bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pasażerów.

– Dzięki rozwiązaniu Webfleet kierowcy bardziej skupiają się na drodze, przez co ilość kolizji drogowych spadła o około 40%. Udało nam się wyeliminować przypadki palenia czy korzystania z telefonów komórkowych podczas jazdy. Zdecydowanie wzrósł poziom satysfakcji naszych klientów, od których dostajemy bardzo pochlebne opinie na temat zachowania i bezpiecznej jazdy naszych kierowców – podsumowuje Tomasz Oleśków.


[1] https://transport.ec.europa.eu/news-events/news/road-safety-20640-people-died-road-crash-last-year-progress-remains-too-slow-2023-10-19_en

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy