TLP apeluje o działania w sprawie MiLoG

TLP apeluje o działania w sprawie MiLoG

Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska intensyfikuje działania, mające na celu wywołanie zdecydowanej reakcji rządu na problem, jaki stanowią niemieckie przepisy o płacy minimalnej.

TLP poprosił Ministra Pracy, Władysława Kosiniak – Kamysza, aby w ramach roboczych rozmów resortu pracy z niemieckim odpowiednikiem, uzyskał ze strony niemieckiej urzędową wykładnię dotyczącą stosowania niemieckich przepisów MiLoG wobec stanów faktycznych w zakresie wypłacanego polskim pracownikom wynagrodzenia i innych należności wynikających z przepisów polskiego prawa pracy.

 

Brak niemieckiej urzędowej interpretacji nieprecyzyjnych z punktu widzenia polskiego prawa pracy przepisów MiLoG oznacza polskich przedsiębiorców trwający już 6 miesięcy stan niepewności w zakresie obrotu gospodarczego. Przedsiębiorcy nie mają pewności, czy ich postępowanie (w oparciu jedną z istniejących nieformalnych interpretacji) będzie w przyszłości zaakceptowane przez stronę niemiecką podczas kontroli i tym samym nie narazi ich na nieproporcjonalne sankcje.

 

Prośba w żaden sposób nie oznacza akceptacji niemieckiej ustawy o płacy minimalnej ze strony środowiska przewoźników drogowych. Uzyskanie ze strony niemieckiej precyzyjnej informacji pozwoli pracodawcom oszacować stopień ryzyka i podejmować obarczone większym lub mniejszym zagrożeniem decyzje gospodarcze.

 

Jednocześnie TLP domaga się od Ewy Kopacz Prezesa Rady Ministrów, aby ze względu na wątpliwą legalność niemieckiej ustawy z punktu widzenia prawa europejskiego, co potwierdza wszczęcie w dniu 19 maja br. postępowania Komisji Europejskiej wobec RFN o niewywiązywanie się ze zobowiązań wynikających z Traktatów stanowiących podstawę UE (na podstawie art. 258 TFUE), polski rząd podjął zdecydowane i skuteczne działania mające na celu uzyskanie od rządu niemieckiego niezwłocznego zawieszenia stosowania niemieckiej ustawy o płacy minimalnej wobec zagranicznych przedsiębiorców wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe oraz kabotaż do czasu zakończenia postępowania wszczętego przez Komisję Europejską.

 

Wynik tych działań będzie prawdziwym sprawdzianem wielokrotnie deklarowanej przez polski Rząd oceny stosunków polsko-niemieckich, jako najlepsze w całej naszej historii. W ocenie TLP duża część przewoźników stanie już niedługo w obliczu groźby bankructwa, a panujące nastroje grożą wybuchem niekontrolowanych i nie inspirowanych przez nikogo spontanicznych masowych protestów, które mogą ostatecznie sparaliżować polski system transportowy.

Poleć ten artykuł:

Polecamy