Trwa budowa trzeciej linii do produkcji nawozów ANWIL’u (VIDEO)

Trwa budowa trzeciej linii do produkcji nawozów ANWIL’u (VIDEO)

Na terenie budowy trzeciej linii nawozowej w ramach realizacji Projektu Rozbudowy Zdolności Produkcyjnych Nawozów w ANWIL S.A. pojawił się kolejny duży element, stanowiący część powstającej infrastruktury. To wysoki na 84 metry, biało-czerwony komin gazów resztkowych.

Konstrukcja została zmontowana z trzech części i jest ważnym ogniwem budowanej instalacji w ramach prowadzonej w ANWIL S.A. inwestycji. Po obsadzeniu w posadach kolumny absorpcyjnej, kluczowego urządzenia w procesie produkcji kwasu azotowego, co nastąpiło w sierpniu tego roku, ważący 66,5 tony komin jest kolejnym dużym gabarytowo elementem, będącym częścią tej samej instalacji.

Powstająca trzecia linia do produkcji nawozów będzie wykorzystywała wiodącą na świecie technologię EnviNOx. Pozwala ona na rozkładanie produktów ubocznych powstających przy produkcji kwasu azotowego na azot, tlen i wodę. Dzięki temu roczna emisja gazów cieplarnianych zostanie ograniczona o około 3200 ton podtlenku azotu oraz o 1000 ton tlenku azotu.

Zastosowana technologia w 2008 roku została uznana przez Unię Europejską za „najlepszą dostępną technikę” i jest rekomendowana wszystkim zakładom produkującym kwas azotowy.

Na terenie inwestycji prace trwają na kilku frontach jednocześnie – na linii kwasu azotowego i neutralizacji, na instalacji granulacji, a także infrastruktury pomocniczej. Jest to możliwe dzięki sprawnej koordynacji prac i zaangażowaniu kilkuset osób w realizację projektu.

Rozbudowa, której ukończenie planowane jest na 2022 rok, pozwoli na poszerzenie portfolio o cztery rodzaje nawozów: saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli. Jedna z najważniejszych inwestycji w historii naszej spółki przyniesie zwiększenie mocy produkcyjnych nawozów niemal o połowę.

Poleć ten artykuł:

Polecamy