Trzeci BREEAM Outstanding Panattoni w Polsce

Trzeci BREEAM Outstanding Panattoni w Polsce

Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, ukończył centrum logistyczne dla DHL Parcel. Obiekt o powierzchni około 32 000 mkw. zlokalizowany w Robakowie jest trzecią realizacją przemysłową dewelopera w Polsce, która uzyskała certyfikację BREEAM na poziomie Outstanding.

DHL planuje do końca przyszłego roku zatrudniać w ramach Międzynarodowego Centrum Logistycznego w Robakowie 450 pracowników. Na powierzchni ok. 32 000 mkw. prowadzone będzie automatyczne sortowanie paczek, a serce obiektu stanowi 3-poziomowy sorter. Do obsługi procesów logistycznych posłuży 300 doków przeładunkowych. Zaawansowany technicznie budynek został zrealizowany zgodnie z rozbudowaną specyfikacją klienta. Ponadto w odpowiedzi na rosnącą liczbę samochodów elektrycznych we flocie klienta, Panattoni przygotowało 11 miejsc do ładowania pojazdów kurierskich oraz 13 dla osobowych. Z centrum logistycznego DHL Parcel obsługiwać będzie przede wszystkim rynek niemiecki.

– Po raz kolejny Polska potwierdza ogromny potencjał jako hub obsługujący Europę Zachodnią z Niemcami na czele. Jednym z najatrakcyjniejszych w tym zakresie rynków jest Poznań wraz z okolicznymi miejscowościami. Cieszymy się, że nasze kolejne realizacje w regionie pozwalają z tego potencjału korzystać światowym gigantom i napędzać rozwój województwa wielkopolskiego – mówi Marek Dobrzycki, Managing Director w Panattoni – Inwestycja w Robakowie dla DHL Parcel to także kolejny krok w zielonej rewolucji zarówno branży nieruchomości przemysłowej, jak i logistycznej w Polsce. Certyfikacja BREEAM na poziomie Outstanding potwierdza niezwykle wysoki standard współpracy Panattoni i Grupy DHL, a także zrozumienie obu stron wobec zmieniającego się rynku i chęć wyznaczania trendów w zrównoważonym budownictwie – dodaje.

DHL Parcel korzysta z szeregu zrównoważonych rozwiązań, na czele z odnawialnym źródłami energii. W obiekcie zostały zastosowane instalacje fotowoltaiczne o mocy 900 kWpmWp. Ponadto ogrzewanie hali wspomagają pompy ciepła, które pokrywają w 100 proc. zapotrzebowanie na ciepło przez ok. 80 proc. okresu grzewczego. W ramach inwestycji deweloper wykonał również zielone dachy na części biurowej, które zmniejszają straty ciepła, a latem pozwalają obniżyć koszty klimatyzacji. W pokryciu dachowym wykorzystana została roślinność pochłaniająca dwutlenek węgla. Rośliny zredukują także emisję dźwięków z urządzeń umieszczonych na dachu. Zaimplementowano również rozwiązania ograniczające zużycie wody m.in. zagospodarowując tzw. deszczówkę do podlewania czy realizując instalację wody szarej. Panattoni zadbało również o zwiększoną izolacyjność hali. 

– Międzynarodowe Centrum Logistyczne to biznesowy gamechanger i inwestycja, która zmieni logistyczną mapę Polski. Będzie pomostem pomiędzy Polską, a rynkiem zagranicznym. Crossborder jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów handlu, a my konsekwentnie wzmacniamy swoją pozycję w tym obszarze logistyki. Zdecydowanie skrócimy czas dostawy paczek z zagranicy, operacje będą dostosowane do potrzeb naszych partnerów biznesowych co finalnie wpłynie również na jakość świadczenia usług dla klientów indywidualnych. To najnowocześniejsze, Międzynarodowe Centrum Logistyczne jest również gotowe do obsłużenia sczytu paczkowego. Jesteśmy świetnie przygotowani i mamy dużo większe możliwości obsługi pikowego wolumenu – wyjaśnia Arkadiusz Stasiak, wiceprezes ds. operacyjnych DHL Parcel.

Obiekt BTO dla DHL Parcel powstał w Robakowie, w niewielkiej odległości od drogi S11 – która docelowo połączy Koszalin z województwem śląskim. Panattoni partycypowało w rozbudowie infrastruktury drogowej w okolicy, zwiększając atrakcyjność okolicznych terenów inwestycyjnych. Inwestycja jest również doskonale położona względem austostrady A2 i znajduje się niecałe 20 km od centrum stolicy regionu. Wielkopolska z populacją ok. 3,5 mln zapewnia doskonały dostęp do pracownika.

DHL Pacel rośnie w Wielkopolsce.

Współpraca Panattoni i Grupy DHL w regionie Poznania nieustannie się rozwija, a realizacja w Robakowie to już trzeci rozdział wspólnej historii w regionie. W 2021 deweloper dostarczył dla firmy 105 000 m kw. w Żernikach, gdzie oddział Supply Chain prowadzi operacje dla giganta branży odzieżowej, a w połowie 2022 r. oddał do użytku obiekt BTO w Kostrzynie – 20 km od stolicy województwa, który pełni funkcję centrum przeładunku przesyłek DHL Parcel. Dla DHL Parcel Panattoni zrealizowało także dwa budynki w regionie Warszawy – w Pruszkowie oraz Radzyminie.

Poleć ten artykuł:

Polecamy