W drodze do doskonałości

W drodze do doskonałości

Dystrybutor elektroniki TTI polega na elastycznych łańcuchach dostaw, aby zapewnić sobie możliwość zaopatrywania coraz większej liczby klientów na całym świecie, w dowolnym momencie. Rozwiązanie DACHSER: optymalizacja łańcucha dostaw.

TTI (Techtronic Industries Company Ltd) ma na swoim koncie wiele sukcesów i wciąż się rozwija. Pomimo pandemii, napiętych łańcuchów dostaw oraz rosnących kosztów energii i infrastruktury, firma w ostatnich latach odnotowała dwucyfrowy wzrost i jest w doskonałej kondycji. Znalazła sposób jak niezawodnie zaopatrywać swoich klientów nawet w tak wymagających warunkach.

TTI to firma z Hongkongu i dostawca elektronarzędzi, akcesoriów, narzędzi ręcznych, sprzętu outdoorowego oraz urządzeń do pielęgnacji i czyszczenia podłóg dla konsumentów, w tym majsterkowiczów. Zaopatruje również użytkowników profesjonalnych i przemysłowych z branży napraw, konserwacji, budownictwa i infrastruktury. Tylko w pierwszej połowie 2022 roku firma wygenerowała ponad 7 miliardów dolarów przychodów, o 10 procent więcej niż w poprzednim roku.

Wyzwanie logistyczne

W Europie DACHSER i TTI po raz pierwszy współpracowały ze sobą w 2010 roku, początkowo tylko przy usługach transportowych na rynku francuskim.

– Krok po kroku rozszerzyliśmy naszą współpracę na kilka innych krajów europejskich. Dziś DACHSER jest drugim co do wielkości dostawcą usług transportowych w naszej sieci EMEA. Oczekujemy od naszych dostawców usług logistycznych o absolutnej niezawodności i konsekwencji w zakresie wydajności dostaw – mówi Paolo Balloni, Vice President Supply Chain Management EMEA w TTI.

W świetle warunków, które obecnie kształtują światowe rynki, Balloni postrzega rozwój jako niezwykle istotne wyzwanie logistyczne. Szczególnie niestabilne rynki oczekują szybkiej reakcji w przypadku wystąpienia problemów, a także wsparcia w sytuacji nieoczekiwanych wymagań biznesowych.

– Takie podejście wymaga konkurencyjnego i odpowiedniego stosunku kosztów do korzyści. Koniecznie musimy sprawić, aby nasza sieć dystrybucji była jak najbardziej elastyczna i wszechstronna, abyśmy mogli sprostać zmieniającym się wymaganiom naszych klientów i rynków – Paolo Balloni, Vice President Supply Chain Management EMEA w TTI.

Tobias Rasch zna wymagania firmy TTI jak własną kieszeń. Jako Department Head Supply Chain Transformation, należącego do działu Corporate Key Account Management w firmie DACHSER, Rasch wraz ze swoim zespołem opiekuje się tym klientem. “Od wielu lat towarzyszymy firmie TTI w jej rozwoju, wspólnie stawiając czoła i pokonując każde nowe wyzwanie” – wyjaśnia Rasch.

Lata pandemii przyniosły szczególny impuls. W tym czasie TTI dobrze radziło sobie zarówno w sektorze przemysłowym, jak i branży DIY. Wzrósł popyt na urządzenia elektroniczne z rodziny produktów TTI. Wygenerowało to jednak pytania dotyczące struktury i odporności łańcuchów dostaw firmy.

– Ogromny wzrost przychodów w połączeniu z ciągłą niepewnością ostatnich trzech lat spowodowały ogromne obciążenie sieci dystrybucyjnej i transportowej TTI. W tym samym okresie w naszej branży coraz powszechniejsze stały się oczekiwania, że terminy zostaną dotrzymane, dostawy będą na czas, a ich realizacja będzie bezproblemowa. Aby sprostać zmieniającym się wymaganiom naszych klientów i rynków, musieliśmy uczynić nasze łańcuchy dostaw odpowiednio elastycznymi i wszechstronnymi. DACHSER naprawdę nam w tym pomógł – komentuje Paolo Balloni, Vice President Supply Chain Management EMEA w TTI.

Rasch i jego zespół koncentrują się na optymalizacji łańcucha dostaw. Wspólnie z klientami eksperci DACHSER analizują i optymalizują wszystkie procesy i parametry logistyczne.

– Globalna sieć DACHSER, ze wszystkimi swoimi systemami oraz doświadczonymi pracownikami i partnerami, daje nam duże możliwości spełnienia indywidualnych wymagań klientów. Kluczem do tego jest nowe, multimodalne podejście, które pomaga nam wykryć słabe punkty w łańcuchu dostaw i odejść od starych struktur, które już nam nie służą – zauważa Tobias Rasch, Department Head Supply Chain Transformation w DACHSER.

Opiera się to na uświadomieniu sobie, że struktury logistyczne, które kiedyś nadawały się do świadczenia określonych usług, obecnie są coraz mniej przystosowanedo radzenia sobie z geograficznymi, politycznymi i technicznymi zmianami, które kształtują dzisiejszy świat. – Potrzebujemy więc nowych podejść i rozwiązań – mówi Rasch. Jest to całkowicie zgodne z misją DACHSER polegającą na wykorzystywaniu usług sieci logistycznej do optymalizacji bilansów logistycznych swoich klientów.

Przejrzysty proces

– Optymalizacja łańcucha dostaw DACHSER ma na celu osiągnięcie najlepszego możliwego scenariusza dla naszych klientów. W związku z tym wspólnie z naszymi klientami analizujemy aktualne wyzwania i potencjalne rozwiązania w ramach przejrzystego procesu konsultacyjnego – tak jak robimy to w przypadku TTI. Analiza lokalizacji, tras transportowych, potencjalnych efektów synergii i innych czynników mają kluczowe znaczenie dla podejścia konsultingowego. Na podstawie danych klientów wizualizujemy obecną strukturę logistyczną i wskazujemy, w jaki sposób moglibyśmy ją teoretycznie zoptymalizować. To podejście jest znane jako Analiza Greenfielda. Następnie wykorzystujemy zbudowany przez nas model do opracowania scenariuszy najlepszego wdrożenia optymalizacji w sieci DACHSER. To kluczowy krok, ponieważ modele teoretyczne często nie od razu odzwierciedlają rzeczywistość logistyczną. Nasze podejście pozwala nam uwzględniać wszystkie specyficzne wymagania biznesowe i systematycznie stawiać czoła zidentyfikowanym wyzwaniom – opowiada Tobias Rasch, Department Head Supply Chain Transformation w DACHSER

W rezultacie firma TTI przeszła od posiadania trzech centrów logistycznych w 2020 r. – w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji – do pięciu w pełni funkcjonalnych centrów dystrybucyjnych uruchomionych na początku 2023 r. To pozwoliło na znaczne zwiększenie ogólnej wydajności i zapewniło idealne połączenie z sieciami transportowymi w Europie, a także za granicą. Oddziały DACHSER w Kornwestheim, Villeparisis, Zevenaar, Northampton, Wrocławiu i Hongkongu odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu niezawodności łańcuchów dostaw TTI oraz w osiąganiu pozostałych celów rozwojowych zarówno firmy, jak i jej klientów.

Zrównoważony rozwój w łańcuchu dostaw

Oprócz niezawodności dostaw i kontroli kosztów, TTI przywiązuje dużą wagę do zrównoważonego rozwoju

– Problemy, z którymi obecnie boryka się świat i rynek logistyczny, nie zwalniają firm z obowiązku kontynuowania wysiłków na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia środowiska, odpadów i szkodliwych emisji klimatycznych. eśli chodzi o zrównoważony rozwój, TTI i DACHSER wspólnie nad tym pracują. Razem opracowaliśmy konkretne i praktyczne rozwiązania mające na celu, choćby optymalizację konsolidacji łańcucha dostaw, czy zwiększenie wykorzystania mocy produkcyjnych dla przyczep i kontenerów oraz zmniejszenie zużycia opakowań – wylicza Paolo Balloni, Vice President Supply Chain Management EMEA w TTI.

– Nasze doświadczenie konsultingowe pokazuje nam, że optymalizacja łańcucha dostaw to bardziej kwestia ewolucji niż rewolucji. Droga do optymalizacji jest często wybrukowana różnymi mniejszymi projektami ukierunkowanymi na wprowadzanie drobnych poprawek, które wywierają duży i trwały wpływ na cały proces i sukces firmy – podsumowuje Tobias Rasch, Department Head Supply Chain Transformation w DACHSER

Wszystko po to, aby wzrost nie okazał się obciążeniem.

Poleć ten artykuł:

Polecamy