Android w magazynie

Android w magazynie

O tym, jak efektywnie przejść na wydajniejsze urządzenia magazynowe – terminale mobilne pracujące na Androidzie, korzystając z doświadczeń pionierów, mieli okazję dowiedzieć się uczestnicy seminarium zorganizowanego przez firmy Zebra Technologies, Quantum Qguar i wydawnictwo Eurologistics.

Nowe nawyki konsumentów wymuszają zmiany w łańcuchach dostaw. Rosną wyzwania przed technikami wydajnego magazynowania i zarządzania lawinowo rosnącą liczbą wysyłek drobnicowych. Jednak technologia nie stoi w miejscu, oferując coraz lepsze wsparcie i coraz większą wydajność.
Od początku 2020 roku Microsoft zakończył wsparcie dla Windows Embedded Handheld 6.5, a wsparcie dla Windows Embedded Compact 7.0 będzie zapewniał tylko do końca 2020 roku. Przejście na system Android w urządzeniach mobilnych wykorzystywanych w magazynach jest więc nieuniknione.
Seminarium poświęcone najnowszym terminalom mobilnym pracującym z Androidem oraz współpracującemu z nimi systemowi Qguar WMS było doskonałą okazją do zdobycia wiedzy, o tym jak przeprowadzić migrację z dotychczasowych urządzeń na nowe.

Droga do Androida

Marcin Kalisiak z firmy Zebra przedstawił etapy przechodzenia na system Android w urządzeniach swojej firmy. Globalny producent urządzeń mobilnych wykorzystywanych w magazynach swoją przygodę z Androidem rozpoczął już niemal 10 lat temu, w 2011 roku podejmując pierwsze próby zastępowania nim systemu Windows. Po nawiązaniu współpracy z Google i zastosowaniu usprawnień i narzędzi, firma zdecydowała się na wdrożenie nowego systemu w kolejnych terminalach. Zebra Technologies do standardowej, otwartej wersji systemu dodała mechanizmy uszczelniające system, poprawiając jego bezpieczeństwo (można np. blokować dostęp użytkowników do niektórych funkcji) oraz szereg narzędzi, zapewniając m.in. cykl bezpieczeństwa (Life Guard), możliwość zarządzania systemem i poprawiła jego użytkowanie.
Zebra już od 9 lat dostarcza urządzenia oparte na systemie Android, na ponad 30 platformach, oferując ponad 20 różnych dodatków. W tym roku na dalszy rozwój i badania firma planuje przeznaczyć 400 mln dolarów.
Marcin Kalisiak przedstawił uczestnikom kilka przykładowych narzędzi udostępnionych przez Zebrę. Jeden z dodatków – Power Precision Console umożliwia pełną kontrolę nad każdą baterią, jest narzędziem do śledzenia i zarządzania stanem naładowania i kondycją baterii komputerów mobilnych Zebra z dokładnością do numerów seryjnych. Z kolei Device Tracker pomaga śledzić i odnajdywać komputery mobilne Android Zebry, używając obecnych w obiekcie sensorów, bez dodatkowych inwestycji w infrastrukturę. Zapobiega odkładaniu urządzeń w niewłaściwe rejony, pozostawianiu czy próbom kradzieży.

Bezpieczeństwo

Duża część wystąpienia przedstawiciela firmy Zebra dotyczyła tematu, który dla wszystkich jest niezmiernie ważny – a mianowicie bezpieczeństwa systemu. Zagrożone są przedsiębiorstwa każdej wielkości. Należy pamiętać, jak podkreślał prowadzący, że zabezpieczenia chronią produktywność, a dobrze opracowane zabezpieczenia są łatwe do wdrożenia i intuicyjne w użyciu.
Zebra stworzyła cykl proaktywnych warstw zabezpieczeń, które chronią dane i technologię: system operacyjny Android został wzmocniony, firma zapewnia bieżące aktualizacje wsparcia w zakresie bezpieczeństwa systemu przez okres do 10 lat, umożliwia przejście do całego portfolio usług Google Mobile Services, rozszerzających funkcje bezpieczeństwa. Zapewnia również bezpieczną metodę wdrażania systemu zdalnego sterowania urządzeniami, wdraża kompleksową politykę i przegląd przez strony trzecie, a MX Framework umożliwia blokowanie urządzenia, kontrolowanie wykonania aplikacji i ustawień urządzenia.

Praktycznie o wdrożeniu

O tym, w jaki sposób przebiegła migracja terminali z systemem Windows do terminali z systemem Android w firmie SFD, która jest producentem i właścicielem największego sklepu z suplementami, opowiadał Damian Woźniak. Liczba SKU zarządzanego przez niego magazynu wynosi 8000. SFD sprzedaje wyroby 10 producentów do 1000 odbiorców hurtowych. Miesięcznie realizowanych jest 80 000 wysyłek (B2C i B2B). Firma SFD była jednym z pierwszych klientów Quantum Qguar, którzy zdecydowali się na wdrożenie urządzeń z systemem Android.
Obecnie centrum magazynowe SFD pracuje na WMS Qguar 6.0, 30 terminalach Zebra MC3300 i OS Android 8.1 Oreo (Life Guard 19). Magazyn realizuje zlecenia: Multi Order Picking i Single Order Picking, a średnia liczba operacji miesięcznie na terminal to kilkadziesiąt tysięcy skanów.
Damian Woźniak posiadał doświadczenie z pracą na systemie Windows CE, ale zdecydował się na zmianę systemu operacyjnego. Podczas wystąpienia szczegółowo opisał narzędzia, które stosuje i poleca, czyli StageNow – do wygodnej i przyjaznej instalacji i konfiguracji urządzeń, a także Enterprise Home Screen, dzięki któremu w wygodny sposób można wprowadzić ograniczenia dla pracowników, m.in. uniemożliwić modyfikowanie ustawień na urządzeniach. Na zaprogramowanych terminalach wyświetlają się jedynie te ikony, funkcje, które są niezbędne do pracy na określonych stanowiskach w poszczególnych procesach.
Prelegent przyznał, że przed wdrożeniem systemu Android miał wątpliwości. Dzięki wsparciu firmy Quantum i przeprowadzeniu wielu testów, które trwały ok. 2-3 miesiące, nabrał przekonania do zmiany systemu. System Android jest stabilny, nie przerywa pracy. – Czy jest bezpieczny? Nie zagraża naszemu wewnętrznemu bezpieczeństwu. Stosowane zabezpieczenia dają większy komfort i niebezpieczeństwa są zminimalizowane – podsumował wystąpienie.

System, który współpracuje

Spotkanie zakończyło wystąpienie Piotra Krawczyka z Quantum Qguar na temat systemu magazynowego WMS Qguar, który współpracuje z terminalami mobilnymi pracującymi na Androidzie.
Rynek oczekuje elastycznych rozwiązań w WMS-ach – związane jest to m.in. z rozwojem e-commerce, czy wdrażaniem różnych metod kompletacji. Piotr Krawczyk na wersji demo systemu WMS Qguar zaprezentował możliwości, jakie daje system. Obecnie możemy sami go konfigurować. Mamy m.in. możliwość zarządzania i tworzenia dowolnej liczby magazynów i pełnej ich parametryzacji – bez konieczności programowania, a także swobodnego tworzenia np. klas miejsc magazynowych, czy samodzielnego tworzenia strategii. Dzięki parametryzacji w prosty sposób możemy decydować o tym, jak system będzie się zachowywał i nie potrzebujemy do tego celu programisty.
Podczas pokazu live uczestnicy konferencji mieli możliwość w praktyce przetestować, w jaki sposób pracuje i współgra Qguar z Androidem na terminalu radiowym.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Pliki do pobrania

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do materiałów z konferencji. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów. Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Zobacz relacje z innych konferencji

FUTURELOG 2023

FUTURELOG 2023

26 września 2023 Witold Zygmunt
Trendownia 2023

Trendownia 2023

26 kwietnia 2023 Witold Zygmunt
Trendownia 2022

Trendownia 2022

30 sierpnia 2022 Witold Zygmunt
Trendownia 2021

Trendownia 2021

23 września 2021