Trendownia 2022

Trendownia 2022

Po dwóch latach Trendownia powróciła do tradycyjnej, wiosennej formuły. W ciągu dwóch dni spędzonych w hotelu Windsor w Jachrance, uczestnicy mogli wysłuchać dwudziestu jeden prelekcji. Program wystąpień uzupełniły trzy debaty. Tegoroczną edycję wydarzenia wpierało przeszło dwadzieścia firm i organizacji, a także liczni partnerzy medialni. Przerwy kawowe i bankiet były jak zwykle znakomitą okazją do nawiązania i zacieśniania kontaktów oraz wymiany poglądów. Jakie tematy znalazły się w agendzie Trendowni 2022?

Zielony Ład – kapłani, wierni i niewierni.

Prof. dr hab. Wojciech Paprocki scharakteryzował kilka modeli postaw odnoszących się do problemu zmian klimatycznych i sposobów reagowania na nie. Profesor podał przykłady różnych działań proekologicznych, których rezultaty okazały się dla przedsiębiorstw na tyle kosztowne i nieefektywne, że z nich zrezygnowano. Prelegent przestrzegał przed podejmowaniem pochopnych działań, na które cywilizacyjnie nie jesteśmy gotowi. W przemówieniu podkreślono, że do neutralności węglowej rozsądniej jest dążyć przez działania kompensacyjne, a nie drastyczne obniżanie emisji w branży produkcyjnej czy transporcie.

Partnerstwo, to jedyny trend we współpracy w obecnych, trudnych czasach

HAVI LOGISTICS to działająca globalnie firma, której misją jest optymalizacja i zarządzanie łańcuchami dostaw swoich klientów. Reprezentująca HAVI Katarzyna Piątkowska i Artur Bieńkowski  z MCDONALD’S opowiedzieli o udanej współpracy łączącej od lat obie firmy. Kluczem do sukcesu w tej relacji okazała się elastyczność i wzajemne zaufanie, a nie typowe zapisy kontraktowe. Katarzyna Piątkowska przedstawiła środki umożliwiające dążenie do możliwie najwyżej jakość we wszystkich elementach łańcucha dostaw, takich jak planowanie magazynowanie, kompletacja, dystrybucja, logistyka zwrotna i recycling.

Trendy, które kształtują rynek magazynowy. Przed jakimi wyzwaniami stoimy?

Firma P3 to stały, wieloletni Partner Trendowni. Portfolio spółki obejmuje ponad 450 klientów z różnych sektorów gospodarki. Reprezentujący P3 Zbigniew Smyczyński opowiedział w tym roku o nowościach na rynku budowy, najmu i zarządzania powierzchniami magazynowymi. Poruszone zostały m.in. tematy elektryfikacji transportu, automatyzacji magazynów, innowacji technologicznych i zrównoważonego rozwoju.

Jak przygotować firmę do uruchomienia nowego magazynu, czyli kręta droga do sukcesu

Łukasz Chmaj, dyrektor logistyki firmy GEMINI, opowiedział o wyzwaniach związanych z uruchomieniem nowego magazynu w specyficznej, wymagającej branży farmaceutycznej. Prelegent zaprezentował niuanse związane z procesem zarządzania projektem, wyborem i współpracą z dostawcami, projektem magazynu i kwestiami formalnymi. Przedstawiciel firmy GEMINI podkreślił, że podstawą sukcesu był zmotywowany i kompetentny zespół pracowników.

Dokąd zmierza e-commerce? Potrzeby klientów a zrównoważona logistyka

Dr Aneta Pluta-Zaremba z SGH rozważała kierunki rozwoju branży e-commerce. W trakcie wystąpienia omówiła wyzwania jakie czekają branżę, w tym problem logistyki. Prelegentka zwróciła uwagę, że z powodu rosnącej liczby zwrotów, branża mierzy się z rosnącymi kosztami działalności. Sprawia to, że poziom kosztów nie jest już tak oczywistą przewagą konkurencyjną handlu internetowego nad tradycyjnym biznesem.

Certyfikowane wymiarowanie paczek mobilnym urządzeniem Zebra – nadchodzi długo oczekiwana rewolucja

Marcin Kalisiak z ZEBRA TECHNOLOGIES przedstawił technologię ToF (Time of Flight) zastosowaną w smartfonie Zebra TC53/58. Technologia ToF pozwala mierzyć rozmiary obiektów dzięki kamerze oraz źródle sztucznego światła w postaci lasera lub diody LED. Pomiar odbywa się poprzez obliczenie czasu podróży światła do obiektu i z powrotem. Urządzenie ZEBRA pozwala sprostać wymaganiom certyfikacji OIML (Międzynarodowa Organizacja Metrologii Prawnej) do mierzenia paczek. Smartfon pozwala na mobilny i nie budzący sporów pomiar, w dowolnym miejscu łańcucha dostaw. Przekłada się to na pobieranie właściwej opłaty za transport, precyzyjne planowanie przewożonego wolumenu i zapobieganie nadużyciom.

Transformacja chmurowa CompuTec Cloud z SAP Business One i Microsoft Azure

Łukasz Chomin COMPUTEC opowiedział o współpracySAP Business One i Microsoft Azure. SAP Business One to system klasy ERP przeznaczony do obsługi małych i średnich przedsiębiorstw. Microsoft Azure to platforma pozwalająca na uruchomienie rozwiązań informatycznych działających w chmurze. Prelegent zwrócił uwagę, że badania rynku wskazują, iż transformacja chmurowa w najbliższych 3 latach obejmie 80% przedsiębiorstw. W wystąpieniu wskazano modelową strategię rozpoczęcia transformacji chmurowej systemu ERP. Prelegent podkreślał znaczenie jakości danych w organizacjach. Wskazał, że firmy podejmujące decyzje w oparciu o rzetelne dane systemowe, osiągają czterokrotnie lepsze wyniki w zakresie przychodów i satysfakcji klientów.

Q-commerce, czyli jak najszybciej dostarczyć towar do klienta i poprawić jego doświadczenia zakupowe – case study MODIVO

MODIVO S.A to jeden z liderów branży fashion w Polsce, który swój sukces opiera na unikatowej konstrukcji procesów sprzedaży omnichannel. Reprezentujący firmę Łukasz Boguszewski opowiedział o tym, jak wyglądają nieustanne poszukiwania oszczędności czasowych w obszarze wysyłek w sytuacji, gdy czas dostawy jest jedną z najważniejszych broni w walce o klienta. Prelegent scharakteryzował współczesnego klienta, którego cechy ujął w następujących hasłach:

  • spersonalizowane doświadczenia
  • odpowiedzialne praktyki
  • zasada „value for money”
  • mobilność i dostępność
  • szybkie zakupy
  • szybkie dostawy

Łukasz Boguszewski zapoznał słuchaczy z pojęciem Q-COMMERCE, przedstawił zalety i wyzwania związane z tą ideą. Prelegent na koniec omówił wdrażane przez MODIVO działania proekologiczne, w tym system wtórnego obiegu opakowań.

Ostatnia mila w sektorze Do It Yourself

Wyzwania ostatniej mili w branży remontowo-budowlanej były tematem wystąpienia Katarzyny Kowalskiej z firmy OBI. Prelegentka wskazała na najbardziej palące problemy zarządzania dostawami w ramach ostatniej mili:

  • współpraca z zewnętrznymi przewoźnikami/kurierami
  • brak przejrzystości procesu
  • brak danych do poprawy satysfakcji klienta

Katarzyna Kowalska zaprezentowała informatyczną platformę, wdrożoną przez OBI w celu usprawnienia dostaw. Narzędzie pozwala zawęzić okno czasowe odbioru towaru, planować trasy i śledzić lokalizację pojazdów dostawczych oraz weryfikować wykonanie doręczeń. System pozwala zbierać dane dotyczące poziomu satysfakcji klienta.

Czas na KSeF – rewolucja w polskich fakturach.


Krajowy System e-Faktur (KSeF) to nadchodząca rewolucja czekająca wszystkich przedsiębiorców wystawiających faktury w Polsce. Łukasz Barchański z COMARCH S.A. rozważał czy nadchodząca zmiana jest zagrożeniem, czy szansą na przeskok technologiczny. Wprowadzenie KSeF oznacza przejście z aktualnego modelu kontroli faktur (tzw. post-audit) do formuły Clearance Model. Clearance oznacza, że organy podatkowe sprawdzają każdą fakturę w czasie rzeczywistym przed, lub w trakcie jej wystawienia. Oznacza to, że podatnik jest zobowiązany do wdrożenia e-fakturowania zgodnie z wymaganiami technicznymi rządu. Prelegent zilustrował schemat obiegu faktur w ramach KSeF, omówił związane z nim zagadnienia techniczne, a także wskazał jak firma COMARCH wspiera swoich klientów we wdrożeniu KSef w ramach usługi Comarch EDI.

Następny poziom obliczania ETA – Planowanego Czasu Dojazdu

Krzysztof Pusłowski z TRIMBLE doradzał jak radzić sobie z czasem dotarcia do celu w ramach ETA (Estimated Time of Arrival). Prelegent analizował, czy spedycja ma czas na każdorazowe kalkulowanie i podawanie tych danych. Zastanawiał się nad sytuacjami, gdy trakcie podróży zdarzy się nieprzewidziane zdarzenie, a także jak ułatwić działanie spedycji w ich pracy. Podczas prelekcji zaprezentowano narzędzie TruETA .TruETA to zautomatyzowane, oparte na chmurze oprogramowanie, które wykorzystuje inteligentne algorytmy do dostarczania precyzyjnych i stale aktualizowanych prognoz ETA od wysyłki do dostawy.

Wysoka inflacja – perspektywy, zagrożenia, potencjalne remedium

Mateusz Urban z OXFORD ECONOMICS pochylił się nad tematem inflacji. W wystąpieniu przedstawione zostały perspektywy kształtowania się inflacji w nadchodzących kwartałach. Przedstawione zostały największe ryzyka oraz czynniki, które zwiększyłyby szanse na szybsze ograniczenie presji na wzrost cen.

Cargo lotnicze – wyzwania dla biznesu w zmieniających się dynamicznie łańcuchach dostaw i otoczeniu politycznym

Mariusz Kuczek zapoznał uczestników z obecną sytuacją lotniczego transportu towarów. Ekspert przedstawił czynniki wpływające na turbulencje w zakresie kosztów i dostępnej pojemności w przewozach cargo. Prelegent zastanawiał się, jakie kierunki rozwoju cargo lotniczego czekają nas w najbliższym czasie. Analizował również, jak rozwój e-commerce napędza transport lotniczy. Przedstawił także prognozę wpływu budowy CPK na rynek przewozów cargo w Polsce.

Capacity transportowe – gdy robi się tłoczno

Piotr Roczniak z TRANS.EU GROUP omawiał trudną sytuację w transporcie drogowym. Przerwane łańcuchy dostaw, problem z dostępnością kierowców czy znaczący wzrost cen paliwa sprawiają, że ceny dostaw zmieniają się często i gwałtownie. Prelegent przedstawił narzędzie pozwalające w zautomatyzowany sposób wyszukiwać najkorzystniejszych kontrahentów, monitorować ładunki czy zarządzać oknami czasowymi dostaw.

Highway 2 Cloud, czyli kilka słów o najlepszej drodze w kierunku chmury

Andrzej Szłapa z GRUPY 3S przedstawił korzyści i techniczne aspekty migracji danych i oprogramowania do chmury obliczeniowej. Prelegent omówił rodzaje chmur obliczeniowych, zarysował różnice między chmurą prywatną, publiczną i hybrydową. Andrzej Szłapa konfrontował słuchaczy z mitami związanymi z korzystaniem z chmury obliczeniowej, a także zapoznał z rozwiązaniem Cloud2B –  zestawem komponentów, umożliwiających zbudowanie własnego systemu IT w oparciu o rozwiązania chmury obliczeniowej. Usługi w ramach Cloud2B  dopasowane są do indywidulanych potrzeb klienta.

Robotyzacja procesów magazynowych – trendy i najnowsze technologie

EUROPA SYSTEMS to integrator i producent rozwiązań dla automatyzacji magazynu i logistyki produkcji. Ilona Miziewicz-Groszczyk przedstawiła trendy automatyzacji, takie jak raportowanie ESG (Environmental, Social, Governance). Prelegentka przedstawiła prognozę, według której do 2026 r. 75% dużych przedsiębiorstw przyjmie jakąś formę inteligentnych robotów. Przedstawiła również wybrane modele robotów firmy ES służących automatyzacji intralogistyki: ES Smart, ES Cobot oraz system ASRS (Automated Storage and Retrieval System).

Smart Factory drogą do efektywnego zarządzania produkcją

SAMASZ to polska firma, która z pozycji małego, rodzinnego przedsiębiorstwa, w ciągu kilkudziesięciu lat stała się globalnym potentatem rynku maszyn rolniczych. Leszek Szulc i Wojciech Grelecki przedstawili słuchaczom nowoczesny zakład produkcyjny firmy. Opowiedzieli o wyzwaniach, z jakimi mierzyli się podczas tworzenia fabryki opartej na systemach cyberfizycznych. Podzielili się doświadczeniami wyniesionymi z procesu budowy, omówili jakie czynniki decydują o efektywności koncepcji smart factory.

Automatyczny magazyn Żabki – pionierskie rozwiązania dla efektywnych operacji i zrównoważonego rozwoju.

Rafał Rudzki i Sebastian Batorski z firmy ŻABKA Polska omówili powstające, w pełni automatyczne Centrum Logistyczne w Radzyminie. Obiekt, o wysokości 40 metrów,  będzie posiadał 65 000 m kw. powierzchni i 5 stref temperaturowych. Automatyczny silos paletowy mieścić będzie 30 000 palet. Prelegenci przedstawili rozwiązania z zakresu energetyki, które pozwalają zmniejszyć ślad węglowy generowany przez energochłonną automatykę magazynową. Prognozy firmy zakładają, że automatyzacja pozwoli osiągnąć dwukrotnie wyższą wydajność w stosunku do standardowego centrum logistycznego. Uruchomienie obiektu planowane jest na koniec 2022 roku.

Niecyfrowy świat w cyfrowym świecie

Janusz Pieklik BGC omawiał praktyczne aspekty i konsekwencje powszechnej cyfryzacji. Prelegent przedstawił pogląd, że bez cyfrowych zmian przedsiębiorstwa nie będą zdolne do realizowania szybkich strategii. Bez cyfryzacji nie da się także konkurować nowoczesnymi metodami. Przedstawił przykłady firm, które w wyniku niezdolności do transformacji utraciły swoją dominującą pozycję na rynku. Prelegent na przykładzie firmy Li & Fung przedstawił, jak może wyglądać współczesna transformacja cyfrowa. Przedstawił także bariery utrudniające cyfryzację, wśród których znalazły się:

  • luki w umiejętnościach dedykowanego zespołu IT
  • luki w zarządzaniu zmianą
  • ewolucja zachowań konsumentów
  • luki w definicji strategii
  • obawy i ograniczenia budżetowe
  • nieefektywne procesy
  • nieefektywne zarządzanie danymi

Jak Przemysł 4.0 wspiera działania 3M?

Grzegorz Pondel, Transformation & Technologies Manager z 3M, opowiedział technologiach Przemysłu 4.0 stosowanych w zakładzie firmy we Wrocławiu. Obiekt ten jest największym ośrodkiem produkcyjnym 3M w Europie. Zakład szeroko sięga po rozwiązania Przemysłu 4.0, wśród stosowanych narzędzi można wymienić m.in. wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość, nowoczesne sposoby prezentacji danych w czasie rzeczywistym, Internet Rzeczy oraz nowoczesne platformy do tworzenia elektronicznych instrukcji. Podczas wystąpienia prelegent przedstawił korzyści, jakie 3M wynosi z wdrożeń tych rozwiązań.

Solidarność i agresja społeczna z perspektywy badań nad mózgiem

Prof. UAM dr hab. Maciej Błaszak przedstawił rozważania na temat natury odruchów solidarności i agresji wśród ludzi. Profesor przedstawił różne typy agresji (proaktywna, reaktywna) i ewolucyjne zmiany zachodzące w okazywaniu agresji przez człowieka. Prelegent wskazał procesy decyzyjne zachodzące w mózgu, które determinują czynienie zła i dobra, oraz zilustrował jak wygląda psychologiczny portret agresora i altruisty.

DEBATY

E-commerce wciąż w natarciu. Jak Klient zmienia logistykę

Szymon Mikołajczak z FM LOGISTIC, Łukasz Chmaj z GEMINI, Aleksander Kuźniewski z 7R i Piotr Pydzik MODIVO dyskutowali o wyzwaniach handlu elektronicznego. Podczas rozmowy skupiono się m.in problemach kosztów transportu i obsługi zwrotów.

Zrównoważony rozwój w walce o klimat naszej planety

Dr Daniel Chudzik z LINEAGE LOGISTICS, Adam Majchrzak z SAVILLS, Karolina Przewoźna-Możdżanowska z DAKPOL i Michał Samborski z PANATTONI rozmawiali o polityce zrównoważonego rozwoju problemie ekologii w logistyce. Jak podano, transport odpowiada za jedną czwartą łącznej emisji CO2.  Podczas debaty wskazano część rozwiązań, jakie stosują firmy aby zmniejszyć energochłonność, usprawnić zarządzanie odpadami i ograniczyć emisję spalin.

Usługi logistyczne. Czy koncepcja logistyki na własne potrzeby umiera na naszych oczach?

Bogdan Młynarczyk z GEODIS, Wojciech Tuleja z AXI IMMO, Piotr Szreter z DGC i rozmawiali o tym, jak zmienia się podejście do outsourcingu usług logistycznych wśród polskich przedsiębiorstw. Dane wskazują, że w ostatnich latach gwałtownie rośnie liczba przedsiębiorstw, które opierają swoją logistykę na firmach zewnętrznych. Dzieje się tak z powodu rosnącej liczby wymagań i coraz trudniejszemu procesowi optymizacji kosztów dostaw.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Pliki do pobrania

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do materiałów z konferencji. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów. Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Zobacz relacje z innych konferencji

FUTURELOG 2023

FUTURELOG 2023

26 września 2023 Witold Zygmunt
Trendownia 2023

Trendownia 2023

26 kwietnia 2023 Witold Zygmunt
Trendownia 2021

Trendownia 2021

23 września 2021
Trendownia 2020

Trendownia 2020

25 września 2020