Co nowego w IMI?

Co nowego w IMI?

Od 02 lutego 2022 roku obowiązującym portalem zgłoszeniowym dla pracowników delegowanych w transporcie jest platforma RTPD będąca częścią IMI – systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym UE.

Każdy kierowca podczas wykonywania przewozów kabotażowych oraz tzw. przerzutów (operacje typu cross-trade) musi mieć przy sobie zgłoszenie delegowania w formie papierowej lub elektronicznej, które portal, generuje po wprowadzeniu danych w postaci kodu QR. Wyjątkiem od tej reguły jest obowiązek zgłoszeniowy dla kierowców w transporcie do 3,5 tony na terytorium Francji. Kraj ten wymaga nadal rejestracji we francuskim systemie SIPSI dla tej grupy pracowników i taki dokument kierowca busa również musi przy sobie posiadać wraz ze zgłoszeniem w IMI.

Od początku funkcjonowania platformy RTPD (IMI) Komisja Europejska zapowiadała, że portal będzie się rozwijał, a osoby odpowiedzialne za jego poszczególne funkcje, będą pracowały nad tym, aby dostosować narzędzie do potrzeb przewoźników. Na tę chwilę tak właśnie się dzieje. Platforma działa bez przeszkód i utrudnień technicznych, generując tysiące kodów QR.

Zmiany, które warto podkreślić

Od sierpnia 2022 roku można również zauważyć kilka istotnych zmian, które zostały wskazane poniżej. Warto, zatem podkreślić, że

  • zgłoszenie delegowania generuje się w zwięzłej jednostronicowej formie i w porównaniu z początkowym kilku stronnicowym plikiem PDF jest dużym ułatwieniem w wydrukowaniu i przekazaniu kierowcy;
  • po pobraniu pliku wygenerowany PDF zawiera w nazwie automatycznie imię i nazwisko kierowcy, kraj i czas trwania delegowania co ułatwia gromadzenie dokumentów bez konieczności zmiany nazwy i pozwala kontrolować terminy;
  • w trakcie tworzenia nowego zgłoszenia dla pracownika można wybrać jednocześnie kilka krajów delegowania i ta funkcjonalność jest jedną z najbardziej oczekiwanych, jednak nie działa ona w przypadku tworzenia duplikatu wcześniej stworzonych na platformie zgłoszeń.


Należy również dodać, że obsługa techniczna serwisu jest zawsze dostępna i chętnie służy pomocą w razie pytań i wątpliwości. To też powoduje, że duża część kontrolerów europejskich inspekcji pracy od kilku miesięcy aktywnie działa na platformie, a ilość kontroli delegowania w transporcie stale rośnie.

Nie zapominajmy o obowiązkach kierowców i przewoźników

Przypomnijmy, iż kierowcy nadal podlegają w tym zakresie kontroli na drodze oraz w przedsiębiorstwie. Część dokumentów musi znajdować się w pojeździe, a część musi być udostępniana za pomocą opisywanej platformy IMI (RTPD) w formie elektronicznej w odpowiedzi na przekazany wniosek kontrolny. Przedsiębiorca ma na odpowiedź 8 tygodni, natomiast kierowca, powinien dysponować w kabinie: danymi o czasie pracy (pliki DDD, inne dokumenty rejestrujące czas pracy), dokumentami przewozowymi, kodem QR potwierdzającym zgłoszenie na IMI oraz aktualnym drukiem A1.


Podsumowując, należy jednocześnie zaakcentować, że po 7 miesiącach funkcjonowania, platforma IMI spełnia swoją funkcję i stanowi znaczne ułatwienie nie tylko dla przewoźników, ale również dla instytucji kontrolnych, które pilnują legalności i prawidłowości delegowania w transporcie po wejściu w życie zasad Pakietu Mobilności.

Poleć ten artykuł:

Polecamy