Czyste paliwa silnikowe z Polski

Czyste paliwa silnikowe z Polski

Kiedy smog coraz bardziej spowija nasze miasta, a wskaźniki zanieczyszczenia powietrza gwałtownie rosną, warto pomyśleć o stosowaniu – zwłaszcza w silnikach małolitrażowych różnych maszyn i urządzeń – czystych paliw alkilatowych. Wśród najważniejszych wyróżniających te benzyny zalet jest brak rakotwórczego etanolu, benzenu i toluenu. Ponadto wykorzystywanie benzyn alkilatowych redukuje emisję toksycznego dla człowieka tlenku azotu oraz związków siarki.

– Paliwa alkilatowe to także o 40% mniejsza emisja szkodliwych spalin w porównaniu ze zwykłymi benzynami i o 90% mniejsza zawartość szkodliwych związków chemicznych w porównaniu z klasyczną, dostępną na każdej stacji popularną benzyną bezołowiową 95 – zapewnia Wojciech Okine, członek zarządu spółki Warter Fuels, która produkuje te paliwa. – Korzyści ze stosowania paliw alkilatowych jest znacznie więcej, stąd coraz częściej producenci różnego rodzaju silników stosowanych w sprzęcie ogrodniczym, budowlanym i leśnym oraz tych wykorzystywanych do napędzania małych pojazdów, takich jak skutery czy quady, a także producenci silników zaburtowych do łodzi zalecają, aby ich jednostki napędowe były zasilane wyłącznie benzyną alkilatową. To kwestia dbałości o środowisko i sprzęt – dodaje W. Okine.

Trochę alkilatowej historii

Powstanie tej benzyny sięga II wojny światowej, kiedy to konieczne stało się wyprodukowanie dla amerykańskich samolotów myśliwskich jak najbardziej efektywnego paliwa, które przy istniejących wtedy technologiach pozwalałoby na maksymalne zwiększenie mocy silnika i jednoczesne zachowanie jego trwałości. Stało się to możliwe dzięki opracowaniu paliw alkilatowych, które w odróżnieniu od tradycyjnych benzyn silnikowych zamiast kilkuset mają zaledwie ok. 10 składników.

Po wojnie – również ze względu na wyższe koszty produkcji – paliwo to zostało w znacznej mierze zapomniane. Wykorzystywano je jedynie na torach wyścigowych. Wróciło jednak, kiedy okazało się, że przyszłość wymaga od nas ograniczenia emisji szkodliwych substancji – nie tylko tlenku azotu, związków siarki czy dwutlenku węgla, ale także rakotwórczych węglowodorów aromatycznych.

Tradycyjna benzyna samochodowa, ta dostępna na każdej stacji paliw, zawiera węglowodory nasycone (parafinowe, izoparafinowe), nienasycone (olefiny) oraz węglowodory aromatyczne (maksymalnie 35% objętości benzyny według wymagań normowych) i związki tlenowe. Węglowodory aromatyczne są komponentami wysokooktanowymi, ale ograniczenie ich ilości w benzynie korzystnie wpływa na eksploatację silnika, czystość komór spalania oraz stopień emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Olefiny (maksymalnie 18% objętości benzyny według wymagań normowych) cechuje niska stabilność termiczna. Z tego względu mają one tendencję do tworzenia żywic i osadów w układzie dolotowym silnika, co odbija się na jego osiągach i czystości spalin. Ponadto charakteryzują się wyższą niż węglowodory nasycone temperaturą spalania, przez co przyczyniają się do intensyfikacji formowania NOx w procesie spalania.

– Tymczasem benzyny alkilatowe Warter PRO praktycznie nie zawierają węglowodorów aromatycznych (maksymalnie 1% objętości) i olefin (maksymalnie 1% objętości), co bardzo korzystnie wpływa na eksploatację silnika i czystość spalin. Na paliwo alkilatowe składają się w zasadzie wyłącznie węglowodory nasycone. To związki najbardziej stabilne chemicznie, o wysokiej wartości opałowej. Nie powodują tworzenia się osadów w komorach spalania silnika. Rozgałęzione izoparafiny cechują wysokie liczby oktanowe, a produktami całkowitego spalania parafin i izoparafin są wyłącznie dwutlenek węgla i woda – podkreśla Janusz Pilarczyk z zarządu Warter Fuels SA.

Warter Fuels to polski producent dwóch rodzajów benzyny alkilatowej Warter PRO, przeznaczonej do silników zarówno dwu-, jak i czterosuwowych; tych wykorzystywanych w skuterach czy quadach, jak również tych montowanych w maszynach ogrodniczych, używanych w leśnictwie czy też budownictwie. Ze względu na skład chemiczny paliwa alkilatowe mogą być wykorzystywane także w zamkniętych pomieszczeniach, choćby w agregatach prądotwórczych. Oczywiście wtedy należy zadbać o odpowiednie wentylowanie pomieszczenia.

– Mając na uwadze wymagania naszych klientów, związane zarówno z ekologią, jak i z jakością, systematycznie rozwijamy nasze laboratoria i inwestujemy w technologię. Wszystkie nasze paliwa produkujemy, opierając się na najlepszych dostępnych komponentach. Obok benzyn alkilatowych dostarczamy szeroką gamę paliw lotniczych oraz paliw wyczynowych stosowanych w sportach motorowych – podsumowuje Wojciech Okine, członek zarządu Warter Fuels SA.

Poleć ten artykuł:

Polecamy