E-trendów w logistyce już nie zatrzymamy

E-trendów w logistyce już nie zatrzymamy

Według raportu Statista Digital Market Outlook Polska plasuje się na 13. miejscu wśród najszybciej rosnących rynków e-commerce na świecie. Z tak dynamicznym wzrostem tego kanału sprzedaży wiążą się także zmiany w strukturze operacji logistycznych.

Aktualne trendy i rozwiązania e-commerce w tym sektorze zostaną pokazane na targach Modernlog 2020. W sposób szczególny zostanie uwzględniona idea zrównoważonego rozwoju.
Rynek usług logistycznych, podobnie jak e-commerce, podlega ciągłym przeobrażeniom i rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Mają na to wpływ przede wszystkim zmiany w zarządzaniu zaopatrzeniem oraz produkcji i dystrybucji towarów. Rozwój e-commerce znacząco wpływa także na rynek magazynowy w Polsce.

Wynajem powierzchni magazynowej w Polsce rośnie

Eksperci AXI IMMO Group, firmy która od 10 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych, w przygotowanym jesienią raporcie dowiedli, że od czerwca do września br. wynajętych zostało ponad 830 tys. mkw. powierzchni magazynowej, z czego 56 proc. z tego stanowiły nowe umowy najmu. Do użytku oddano 990 tys. mkw., natomiast w budowie pozostaje 1,85 mln mkw. Większość stanowią najemcy, którzy co prawda są już obecni na rynku, ale wdrażają nowe rozwiązania w swoich łańcuchach dostaw dostosowując je do obsługi kanału e-commerce. Dzięki nowym kontraktom logistycznym inwestują w wynajem nowoczesnej powierzchni magazynowej. Przewiduje się, że przyszły rok będzie rekordowy i Polsce planuje się 20 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.
– Co prawda korekta rynkowa spowodowana spowolnieniem gospodarczym w Europie może mieć wpływ na firmy produkcyjne, ale wszystko wskazuje na to, że logistyka obroni się dzięki e-commerce i wzrostowi inwestycji w outsourcing usług logistycznych – mówi Mateusz Nowakowski, dyrektor targów Modernlog.

E-commerce rewolucjonizuje pracę magazynów

Popularyzacja e-zakupów znacząco zmieniła operacje logistyczne w magazynach. Dotyczy to chociażby pakowania towaru.
– W handlu tradycyjnym, zakładając pracę w klasycznym modelu dostaw, korzysta się z wielkogabarytowych opakowań zbiorczych i palet. Dostawy do placówek handlowych są realizowane najczęściej właśnie do poziomu opakowania zbiorczego. W e-commerce sytuacja jest zupełnie inna. Palety używane są tylko jako wsparcie na etapie magazynowania a finalny produkt trafia do odbiorcy najczęściej w opakowaniu jednostkowym. W zależności od profilu branżowego firmy muszą dostosować pracę swoich magazynów do tych zmian. E-trendów w logistyce już nie zatrzymamy. Tym tematom przyjrzymy się podczas konferencji Smart Warehouse w trakcie targów Modernlog. Zaprosimy ekspertów, którzy przybliżą swoje wdrożenia wspomagające pracę magazynów – zapowiada Mateusz Nowakowski.
Rosnące wymagania klientów oraz rozwój e-handlu wymusza również wprowadzenie w magazynach systemów typu WMS. Bez zaawansowanej automatyzacji i digitalizacji e-commerce nie będzie miał racji bytu. Tutaj szczególnie konieczne jest wzbogacenie o funkcjonalności zarządzania procesowaniem zamówień.
– Inteligentny magazyn, których chce dostosować się do wyzwań jakie niesie ze sobą rozwój e-commerce, musi wdrożyć rozwiązania pozwalające na przetwarzanie dużej liczby zdarzeń o małym zasobie danych w krótkim czasie. Niezmiernie istotne jest również oprogramowanie magazynowe, które powinno wydajnie wspierać przeprowadzanie wszystkich operacji magazynowych, ze szczególnym naciskiem na bezbłędną i efektywną kompletację oraz logistykę zwrotów. To ogromne wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się nie tylko wielcy gracze, ale także mniejsze firmy chcące pozostać na rynku. Widzimy zapotrzebowanie na wiedzę z tego zakresu stąd idea kontynuacji konferencji Smart Warehouse. Jej druga edycja będzie trwała aż dwa dni! O wydłużeniu czasu spotkania zadecydował sukces premiery wydarzenia na minionych targach Modernlog – dodaje Mateusz Nowakowski.
II edycja konferencji Smart Warehouse odbędzie się podczas targów Modernlog 3 i 4 czerwca 2020 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Logistyka w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem

Zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa to rozwój społeczny i gospodarczy firmy umożliwiający bieżące realizowanie aspiracji i osiąganie zysków bez naruszania możliwości realizowania aspiracji i osiągania zysków w przyszłości. W Polsce zrównoważony rozwój został oficjalnie zdefiniowany w Prawie ochrony środowiska (Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, Dz.U. 2001 nr 62 poz. 627) jako rozwój społeczno-gospodarczy, w którym następuje proces integrowania działań politycznych, gospodarczych i społecznych, z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych, w celu zagwarantowania możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb poszczególnych społeczności lub obywateli zarówno współczesnego pokolenia, jak i przyszłych pokoleń.
Postęp logistyki, wdrażanie nowych technologii powinno iść w parze ze zrównoważonym rozwojem w ujęciu globalnym. Istotnym filarem zrównoważonego rozwoju jest ochrona środowiska. Dbałość o ten aspekt to coraz częściej obserwowany trend w przedsiębiorstwach.
– Sposobem wpisującym się w zasadę zrównoważonego rozwoju jest usprawnienie procesów logistycznych poprzez outsourcing. Zamiast tworzyć nowe działy logistyczne w obrębie firmy, lepiej zlecić zadania logistyczne jednemu, zewnętrznemu podmiotowi. To nie jedyny aspekt. Coraz bardziej restrykcyjne europejskie standardy emisji spalin wymuszają redukcję zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy ciężarowe. Dotyczy to nie tylko transportu, ale także gospodarki magazynowej. Jak funkcjonować w myśl zasady zrównoważonego rozwoju żeby pozostać w zgodzie zarówno z wynikami jaki i środowiskiem? To wielka odpowiedzialność naszego pokolenia i o tym na pewno będziemy chcieli porozmawiać na targach Modernlog – deklaruje Mateusz Nowakowski.

Targi Modernlog odbędą się 2-5 czerwca 2020 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jednocześnie będzie można zwiedzić ekspozycję targów: ITM Industry Europe, Forum Odlewniczego Focast, 3D Solutions oraz Subcontracting.

Więcej na: www.modernlog.pl

(MTP)

Poleć ten artykuł:

Polecamy