Elfy w magazynie – case study

Elfy w magazynie – case study

Operacje magazynowe dokładne jak w zegarku, dzięki zastosowaniu terminali mobilnych Elf™ firmy Datalogic® w holenderskiej firmie TS Meubeltransport - spółce zależnej van Oort Transport.Firma Van Oort Transport jest jednym z największych holenderskich przewoźników,...

Firma Van Oort Transport jest jednym z największych holenderskich przewoźników, oferującym transport, składowanie i usługi relokacyjne dla firm oraz osób prywatnych. TS Meubeltransport, spółka zależna Van Oort Transport specjalizuje się w dostarczaniu mebli, które wymagają szczególnej troski i uwagi. Przedsiębiorstwo odbiera meble od producenta, przechowuje je w swoim centralnym magazynie w Eck en Wiel i następnie rozwozi je do różnych sklepów meblowych na terenie całego kraju, a wszystko to odbywa się w ciągu kilku dni.

Franklin Roodnat, szef automatyki i kierownik Działu Administracji wyjaśnia: Jako firma transportowa jesteśmy niezbędnym elementem łączącym producentów z właścicielami sklepów. W ostatnich latach wśród wszystkich uczestników łańcucha dostaw ogromnie wzrosła potrzeba śledzenia informacji o tym, co się dzieje z produktem w danym momencie. Producenci chcą dokładnie wiedzieć, kiedy produkt będzie gotowy, tak aby jak najszybciej został od nich odebrany. Właściciele sklepów chcą znać dokładną datę i czas dostawy, aby mogli zaoferować swoim klientom obsługę na najwyższym poziomie. Z kolei klienci również chcą dokładnie wiedzieć, kiedy zamówiony przez nich towar zostanie dostarczony. To wszystko sprawia, że posiadanie sprawnego transportu i efektywnego systemu do zarządzania magazynem jest niezbędne.

Ciągły rozwój spółki i poszerzanie oferowanych usług zmusiło ją do poszukiwań zaawansowanego systemu do zarządzania transportem i magazynem w celu poprawy efektywności przepływu i dostaw towarów do klientów.

– Należy także wziąć pod uwagę to, że wcześniej nigdy nie było wiadomo, jaki dokładnie towar zostanie przyjęty na magazyn, a przecież musi on zostać dostarczony do miejsca docelowego w ciągu 48 godzin, a najpóźniej w ciągu 72 godzin. Stawiliśmy czoła wyzwaniu, uruchamiając w firmie rozwiązanie, które rozwijało się intuicyjnie i elastycznie, a także było dopasowane do naszego dynamicznego środowiska pracy – kontynuuje Roodnat.

Terminale Elf

Współpraca z Mobile Creations – partnerem firmy Datalogic – zaowocowała znalezieniem odpowiedniego rozwiązania w postaci oprogramowania Nazca i urządzeń PDA model ELF™ produkowanych przez Datalogic. – Wdrożenie nowego rozwiązania odbyło się bardzo szybko i bezproblemowo. W ciągu jednego roku wszystko zostało zakończone – podsumowuje Roodnat.

Terminale Elf to zaawansowane urządzenia mobilne, posiadające czytnik kodów kreskowych (laser lub imager 2D), który umożliwia użytkownikom bezproblemowy odczyt wszystkich rodzajów kodów. Zwarta i ergonomiczna budowa sprawia, że wygodnie leży w dłoni i jest łatwy w obsłudze. Jak każdy z terminali mobilnych firmy Datalogic, także model Elf zawiera fabrycznie zainstalowane oprogramowanie do zarządzania urządzeniem Wavelink® Avalanche®.

Korzyści

Największą zaletą oferowaną przez Elf’a jest transfer danych w technologii UMTS/3G, która zapewnia firmie TS Meubeltransport najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla magazynu o powierzchni 10 000 m². Dzięki tej funkcji system informatyczny za pośrednictwem terminali Datalogic otrzymuje dane o przyjętych i wydanych produktach, wtedy gdy są one skanowane w momencie załadunku i rozładunku z ciężarówek. PDA Elf rejestrują te informacje i umożliwiają śledzenie całego przepływu towarów od przemieszczeń w obrębie magazynu aż do chwili ich wydania. Takie rozwiązanie pozwala firmie TS Meubeltransport zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

– Ze względu na rozmiar naszego magazynu, wdrożenie sieci radiowej WiFi byłoby zbyt dużą i kosztowną inwestycją. Natomiast przenośne urządzenia Elf firmy Datalogic wykorzystują mobilną sieć 3G, co jest najlepszym dla nas rozwiązaniem. Dzięki tej funkcjonalności byliśmy w stanie korzystać z wdrożonego rozwiązania również w naszych magazynach w Zaltbommel, Tiel i Belgii. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników pracy osiąganych dzięki terminalom Elf. Planujemy także wyposażyć w te urządzenia naszych kierowców, aby móc śledzić dostawę towarów aż do drzwi klienta. Będzie to kolejny krok podniesienia standardów jakości obsługi naszych klientów – konstatuje Roodnat.

Poleć ten artykuł:

Polecamy