Finaliści konkursu Napęd Nowej Ery już wyłonieni

Finaliści konkursu Napęd Nowej Ery już wyłonieni

Do drugiego etapu ogólnopolskiego konkursu branży LPG zakwalifikowanych zostało 6 projektów, które zdaniem jury mają największe szanse przyczynić się do poszerzenia wiedzy eksperckiej na temat gazu płynnego, a tym samym pobudzić rynek do dalszego rozwoju.

W finale drugiej edycji konkursu Napęd Nowej Ery znalazły się następujące projekty: w podkategorii praca magisterska – Możliwości i uwarunkowania wykorzystania gazów płynnych (LPG) w przemyśle gazowniczym – autor Michał Fujawa, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Badanie korodującego działania LPG na miedź – autor Anna Kulińska, Politechnika Warszawska, Wpływ parametrów przemian fazowych podczas awarii butli zawierających gaz LPG na koncepcję działań ratowniczych – autor Piotr Kosowski, Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie.

Z kolei w w podkategorii projekt naukowo-badawczy/wynalazek doceniono projekty: Smart Hybrid-innowacyjne metody zmniejszania zużycia paliwa w samochodach wyposażonych w instalację LPG – autor Rafał Setlak, Politechnika Śląska w Gliwicach, Zastosowanie ciekłego gazu LPG w systemach spalania mieszanek ubogich w silnikach o zapłonie iskrowym z bezpośrednim wtryskiem paliwa – autor Piotr Oleksyk, Czakram Jacek Okoński Sp. J., Badania zdolności technicznych powierzchni elektrochemicznie polerowanej i pasywowanej przy zastosowaniu w próbnikach do poboru i przechowywania próbek skroplonych gazów węglowodorowych. Wpływ zastosowanej obróbki powierzchniowej oraz sposób czyszczenia próbników na reprezentatywność analizowanych prób – autor Kamil Kurpiel, absolwent Politechniki Krakowskiej.

O wyborze prac zakwalifikowanych do finału zdecydowała komisja konkursowa w składzie: Andrzej Olechowski – Dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, Beata Altkorn – Kierownik Zakładu Analiz Naftowych Instytutu Nafty i Gazu, Maciej Paczuski – Profesor nadzwyczajny w Instytucie Chemii Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku, Sławomir Karpisz – Ekspert ds. Technologii i Jakości Gazu ORLEN GAZ oraz Wojciech Mackiewicz – Redaktor naczelny gazeo.pl.

Organizator w porozumieniu z jury podjął decyzję o nieprzyznaniu nagrody w podkategorii praca doktorska z powodu braku zgłoszeń spełniających warunki formalne. Kwota pierwotnie przeznaczona na nagrodę w podkategorii praca doktorska zostanie przekazana na wyróżnienia specjalne w pozostałych dwóch kategoriach, tj. praca magisterska i projekt naukowo-badawczy lub wynalazek.

Zwycięzców konkursu poznamy już w listopadzie 2013 roku podczas oficjalnego ogłoszenia wyników w gmachu filii Politechniki Warszawskiej w Płocku. Laureaci otrzymają tytuł Odkrycia Nowej Ery oraz granty i nagrody rzeczowe o łącznej wartości 25 000 zł. Dodatkowo zwycięzcy konkursu zostaną zaproszeni przez Polską Organizacją Gazu Płynnego, organizatora konferencji „LPG-wyjątkowa Energia” do wygłoszenia prelekcji na temat nagrodzonej pracy. Wydarzenie to odbędzie w marcu 2014 roku.

II edycję konkursu Napęd Nowej Ery organizują ORLEN GAZ i Politechnika Warszawska, a wspierają: Polska Akademia Nauk, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Organizacja Gazu Płynnego, Instytut Nafty i Gazu, The World LP Gas Association, LPG Exceptional Energy, ORLEN Laboratorium, targi GasShow oraz media naukowe, studenckie i branżowe: serwis PAP Nauka w Polsce, Akademickie Radio Kampus, portale gazeo.pl, e-petrol.pl oraz magazyn Czas na Gaz.

Więcej informacji oraz Regulamin konkursu znajduje się na stronie www.napednowejery.pl.

Poleć ten artykuł:

Polecamy