Grupa Muszkieterów zostaje w GLP Poznań I na kolejne 10 lat

Grupa Muszkieterów zostaje w GLP Poznań I na kolejne 10 lat

Grupa Muszkieterów, która odpowiada za rozwój supermarketów spożywczych Intermarché oraz typu „dom i ogród” Bricomarché, przedłużyła umowę najmu GLP Poznań I Logistics Centre na kolejną dekadę. Sieci handlowe korzystają tu z 82 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej. GLP przeprowadzi gruntowną modernizację głównego magazynu i biur w Swadzimiu zgodnie z najnowszymi trendami w zakresie energooszczędności oraz tworzenia przestrzeni przyjaznej pracownikom.

GLP Poznań I Logistics Centre to siedziba Grupy Muszkieterów od 2015 roku. Znajduje się na zachodnich przedmieściach Poznania, 300 metrów od drogi ekspresowej S11. Obiekt był historycznie pierwszym w portfolio GLP w Polsce certyfikowanym w systemie BREEAM. Teraz, wraz z przedłużeniem umowy najmu przez Grupę Muszkieterów do 2035 roku, czeka go kompleksowa modernizacja.

 – Wyniki przetargu spełniły nasze oczekiwania. Jego celem było wyłonienie partnera oraz lokalizacji dla naszego magazynu centralnego i głównej siedziby Grupy Muszkieterów w Polsce. Zdecydowaliśmy się pozostać w przestrzeniach, które należą do GLP, ustalając  wspólnie nowe warunki współpracy. Dzięki temu obiekt, który na co dzień zaopatruje w towary sklepy Intermarché i Bricomarché, i w którym pracę na rzecz przedsiębiorców prowadzących swoje placówki handlowe w całej Polsce, wykonuje kilkuset pracowników serwisów centralnych, zyska nowe oblicze. Dzięki zastosowaniu nowej technologii stanie się bardziej ekologiczny i wydajny pod względem zużycia energii, a także bardziej funkcjonalny z punktu widzenia pracowników – powiedział Marc Dherment, Dyrektor Generalny Grupy Muszkieterów w Polsce.  

Grupa Muszkieterów korzysta w Swadzimiu z ponad 70 tys. mkw. powierzchni magazynowej i ponad 11 tys. mkw. biur zlokalizowanych w głównej hali oraz w dodatkowym budynku. Przedłużenie tej umowy najmu to jedna z największych transakcji na rynku nieruchomości logistycznych w Wielkopolsce w 2023 roku.

Innowacyjne chłodzenie i fotowoltaika

Znaczna część zmian zaplanowanych w GLP Poznań I będzie skoncentrowana na zmniejszeniu zużycia energii podczas eksploatacji budynków. Jeden z kluczowych etapów modernizacji zostanie przeprowadzony w mroźni oraz chłodni produktów świeżych (15 tys. mkw.), gdzie wprowadzona zostanie technologia chłodzenia dwutlenkiem węgla – bezpieczniejsza i bardziej ekologiczna w porównaniu do tradycyjnej instalacji glikolowej.

Na terenie centrum pojawią się panele fotowoltaiczne, które zasilą nową instalację chłodniczą oraz częściowo biuro. W budynkach zainstalowane zostanie najnowocześniejsze oświetlenie LED z systemem DALI, a na parkingu powstaną ładowarki do samochodów elektrycznych.

Z bardziej komfortowych warunków skorzysta też personel Intermarché i Bricomarché – zaplecze biurowo-socjalne będzie przebudowane z uwzględnieniem zapotrzebowania pracowników na zróżnicowane miejsca do spotkań i pracy indywidualnej, bardziej atrakcyjne pomieszczenia socjalne czy strefy odpoczynku.

Z korzyścią dla środowiska i pracowników

Grupa Muszkieterów we współpracy z GLP, w ramach nowej umowy najmu, będzie aktywnie wspierać wdrożenie ogólnych zasad ochrony środowiska, dążąc do zwiększenia efektywności środowiskowej. Działania te mają na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i w znaczący sposób przyczynią się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Kluczowymi obszarami działań, mającymi aktywny wpływ na ochronę środowiska są: modernizacja systemu chłodnictwa wraz z wymianą instalacji chłodniczej opartej na ekologicznym czynniku chłodniczym jakim jest dwutlenek węgla, instalacja efektywnych systemów fotowoltaicznych, wymiana oświetlenia na wydajne energetycznie, zintegrowane oświetlenie LED z pełną automatyką oraz budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych. Dodatkowo, prace modernizacyjne uwzględniają również potrzeby personelu Grupy Muszkieterów, obejmując swoim zakresem modernizację zaplecza biurowo-socjalnego z dostosowaniem do potrzeb pracowników, takich jak zróżnicowane miejsca do spotkań i pracy indywidualnej, atrakcyjne pomieszczenia socjalne oraz strefy odpoczynku.

 – Dziesięcioletnie przedłużenie wynajmu nieruchomości przez jednego z największych graczy na rynku handlu detalicznego łączy się z szeroko zakrojoną modernizacją obiektu, który przez najbliższą dekadę musi dorównać najnowocześniejszym magazynom w Polsce. Doskonała lokalizacja, energooszczędne rozwiązania i najwyższej jakości zaplecze biurowo-socjalne sprawiają, że nasze centrum to jedno z najbardziej atrakcyjnych aktywów w sektorze nieruchomości logistycznych w tej części kraju – podkreśla Jarosław Czechowicz, Country Manager GLP Poland.

W procesie przedłużenia umowy najmu powierzchni w GLP Poznań I Logistics Centre przez Grupę Muszkieterów doradzała firma BNP Paribas Real Estate Poland.

– W projekt ten, ze względu na jego skalę i kompleksowość, zaangażowane były cztery zespoły BNP Paribas Real Estate Poland. Projekt prowadzony był przed Dział Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych, dodatkowo Dział Powierzchni Biurowych przygotował opracowanie w zakresie przebudowy i zmiany funkcjonalności biura, Dział Zarządzania Nieruchomościami dostarczył analizę opłat i kosztów bieżących, natomiast Dział Projektowy przeprowadził audyty techniczne, jak również niezbędne doradztwo architektoniczne i projektowe. Projekty o tak dużej kompleksowości zawsze stanowią wyzwanie, ale posiadanie wszystkich kompetencji w ramach jednej firmy pomaga zaoszczędzić wiele czasu i zdecydowanie przyspiesza komunikację – mówi Tomasz Arent, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych BNP Paribas Real Estate Poland. 

Poleć ten artykuł:

Polecamy