Konkurs Prac Dyplomowych Astor 2014 rozstrzygnięty

Konkurs Prac Dyplomowych Astor 2014 rozstrzygnięty

W dniu 28 listopada, w warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Astor na Najlepszą Pracę Dyplomową. To już XVI edycja plebiscytu, któremu przyświeca motto: Moc technologii dla edukacji.

Formuła spotkania obejmowała także seminarium, podczas którego zaprezentowane zostały inspirujące przykłady współpracy Astora zarówno z uczelniami wyższymi, jak i szkołami średnimi.

 

Finał tegorocznej edycji konkursu odbył się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. To miejsce wyjątkowe ponieważ propaguje rozwój poprzez naukę. Podobna idea przyświeca konkursowi Astora. „Inicjatywa podjęta 16 lat temu ma na celu pogłębianie zainteresowań nowoczesnymi technologiami, dzięki którym otaczający nas świat rozwija się i zmienia na lepsze. Zachęcamy więc przyszłych inżynierów do tworzenia prac dyplomowych, w oparciu o rozwiązania globalnych dostawców, wyznaczających trendy w nowoczesnej gospodarce”– mówi Małgorzata Stoch, dyrektor Akademii Astor, członek jury konkursowego.

 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele uczelni technicznych z całej Polski, w tym finaliści szesnastej edycji konkursu wraz ze swoimi promotorami, jurorzy zasiadający w kapitule konkursu oraz przedstawiciele mediów i firmy Astor zaangażowani w projekt. Program seminarium, w którym m.in. znalazły się prezentacje, jak mądrze inwestować w zawodową przyszłość, jak pozyskiwać finansowanie ze środków UE, prezentacje laboratoriów wyposażonych w nowoczesny sprzęt, dostarczony przez Astora, czy inspirujące przykłady współpracy firmy z placówkami edukacyjnymi, wzbudził zainteresowanie zgromadzonych przedstawicieli świata nauki.

 

Formuła konkursu zakłada dwustopniowy system oceny prac. W tym roku do pierwszego etapu zakwalifikowano 16 prac, do ścisłego finału 6 reprezentujących pięć wyższych uczelni. Ich autorzy mieli możliwość zaprezentowania przed kapitułą swoich dokonań, a myślą przewodnią tegorocznych prezentacji konkursowych było zaczerpnięte z literatury: chodzi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa. To zadanie ambitne, aby przystępnym językiem, w ściśle określonym czasie, opowiedzieć o zaawansowanych technicznie projektach.

 

Nowością w finałowej ocenie prac było udzielenie głosu publiczności. Każdy z uczestników seminarium mógł oddać głos na prezentacje, które zrobiły największe wrażenie, wyróżniały się innowacyjnością, zaawansowaniem i możliwością zastosowania zaproponowanych rozwiązań w przemyśle. Z prezentacją wystąpił również Praktykant Roku Astor 2014 – Damian Kwaśny, który odbywał swoją praktykę w krakowskim oddziale firmy Astor. Stworzył aplikację do gry w warcaby z robotem Epson. Zdobyty tytuł zapewnił mu, w ramach nagrody, staż w firmie Horner w Irlandii, której przedstawicielem w Polsce jest Astor.

Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:

I miejsce – Andrzej Gackowski – Politechnika Poznańska

Projekt systemu monitoringu zużycia mediów w zakładzie przemysłowym,

II miejsce – Maciej Bajor – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Projekt, komunikacja i programowanie układu robota przemysłowego oraz silników krokowych,

III miejsce – Bartłomiej Gola – Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Bialej

Projekt robota kroczącego wg koncepcji Theo Jansena,

Wyróżnienie – Damian Kurzydym – Politechnika Śląska

Projekt automatycznego obrotnika do obrabiania komór na frezarko –wiertarce BFM130 CNC

Poleć ten artykuł:

Polecamy