Mindfulness za kółkiem

Mindfulness za kółkiem

Po miesiącach zamknięcia w domu przemieszczanie się po mieście i podróżowanie po kraju może powodować wiele stresu. Jednak dobrym miejscem na relaks okazuje się właśnie samochód. Przedstawiamy zasady, które pomogą odprężyć się podczas podróży zgodnie z techniką mindfulness.

Główną zaletą medytacji mindfulness jest jej ogólnodostępność. Proponowane ćwiczenia nie wymagają dodatkowego sprzętu, przez co można je wypróbować choćby podczas codziennych przejazdów samochodem do pracy lub na zakupy.

– Podstawowym zadaniem metody mindfulness jest nauczenie naszego mózgu, jak całkowicie koncentrować się na jednym zadaniu – tłumaczy Emmy Smit, psycholog współpracująca z CARS, centrum opieki zdrowotnej SEAT-a. – Przekłada się to na stymulację odcinka układu nerwowego powiązanego z pozytywnymi emocjami oraz wydzielanie serotoniny i endorfiny. Odpowiednimi ćwiczeniami możemy zmienić mapę aktywności mózgu.

Przygotowanie się do jazdy

Przy wykonywaniu ćwiczeń mindfulness w samochodzie powinniśmy zapewnić sobie komfortowe, a zarazem bezpieczne warunki jazdy. Musimy pamiętać o tym, by przy korzystaniu z pedałów nogi pozostawały delikatnie ugięte, a dłonie zachowały pewny chwyt na kierownicy podczas każdego manewru. Nowoczesne samochody zapewniają szereg komfortowych udogodnień. Po ustaleniu odpowiedniej pozycji fotela warto przenieść uwagę na kontrolę naszego oddechu.

– Odczuwanie przepływu powietrza przez nasze nozdrza jest dobrym sposobem na skoncentrowanie się na tu i teraz – zauważa Smit. – A dzięki temu nasz układ nerwowy może złapać równowagę.

Wbrew pozorom ćwiczenia oddechowe przeprowadzane w samochodzie mogą okazać się zdrowsze niż na zewnątrz. Jakość powietrza w niektórych rejonach miejskich, szczególnie podczas zimowych miesięcy, jest często poniżej zalecanych norm. Systemy klimatyzacyjne montowane w nowszych samochodach wyposażone są w czujniki zanieczyszczeń oraz zestaw filtrów, dzięki którym w środku auta można bezpiecznie odetchnąć.

Przed ruszeniem warto również zadbać o swoje najbliższe otoczenie – odłożyć i schować przedmioty niepotrzebne w czasie jazdy. W niektórych modelach można również dobrać barwę i natężenie oświetlenia ambientowego, które ułatwi wprawienie podróżujących w spokojny nastrój.

Skup w pełni uwagę

Prowadzenie samochodu zgodnie z metodą mindfulness oznacza skoncentrowanie się na aktualnej sytuacji na drodze i swoim samopoczuciu. Nie tylko wpływa to pozytywnie na kierowcę, ale również podnosi poziom bezpieczeństwa na drodze, redukując niebezpieczny czynnik rozproszonej uwagi.

– Gdy jesteśmy skoncentrowani, częściej pamiętamy, by skorzystać z wyższych biegów – dodaje dr Gerhard Lux, odpowiedzialny za rozwój napędów hybrydowych i elektrycznych SEAT-a. – Możemy również spokojnie przewidzieć rozwój sytuacji na drodze i przykładowo rozpocząć z wyprzedzeniem manewr hamowania.

Tym samym medytacja mindfulness może przełożyć się nie tylko na dobry nastrój, ale także lepsze wyniki spalania i bardziej oszczędną jazdę.

10 ćwiczeń mindfulness do wykonania w samochodzie
  1. Przed wejściem do samochodu pomyśl o swoim stanie emocjonalnym i stopniu zmęczenia, szczególnie biorąc pod uwagę odległość celu podróży i możliwość jazdy bez pośpiechu.
  2. Usiądź za kierownicą i weź kilka głębokich oddechów. Skoncentruj się na powietrzu, które przechodzi przez twój nos.
  3. Zapnij pas i sprawdź swój sposób siedzenia – m.in. czy dłonie dobrze układają się na kierownicy, a plecy wygodnie opierają się na fotelu.
  4. Jeśli do głowy zaczną ci przychodzić myśli niezwiązane z jazdą lub odczujesz ochotę spojrzenia na komórkę, świadomie przekieruj swoją uwagę na drogę oraz widoki i odgłosy za szybą.
  5. Próbuj życzliwe reagować na innych kierowców. Dzięki temu odbędziesz przyjemniejszą i bezpieczniejszą podróż.
  6. Uznaj czerwone światło lub korek na drodze za krótką przerwę, podczas której możesz świadomie pooddychać i skupić uwagę na aktualnym momencie.
  7. Gdy dojedziesz do celu podróży, odczekaj chwilę w ciszy, zanim wyjdziesz z samochodu.
  8. Skup uwagę na swoim ciele i zastanów się, jak wpłynęła na nie podróż.
  9. Pomyśl, czy podróż sprawiła ci przyjemność, czy też cię zestresowała. Czy zmieniłbyś coś w swojej jeździe na podstawie tego doświadczenia?
  10. Pozwól sobie na kilka chwil poczucia wdzięczności dla siebie samego, że bezpiecznie dojechałeś na miejsce.
Poleć ten artykuł:

Polecamy