Osobisty trener ekologicznej jazdy

Osobisty trener ekologicznej jazdy

Coraz więcej klientów Mercedes-Benz decyduje się na wybór auta
elektrycznego lub hybrydy plug-in. Teraz kierowcy takich modeli mogą liczyć na specjalne wsparcie – pomoże im inteligentny, cyfrowy trener osobisty Mercedes me Eco Coach. Ci, którzy postępują zgodnie ze wskazówkami pojawiającymi się w aplikacji, mają szansę nie tylko lepiej poznać swój samochód, ale też udoskonalić własny styl jazdy i zmniejszyć zużycie paliwa oraz energii. Użytkownicy aplikacji zbierają również bonusowe punkty do wykorzystania na wyjątkowe oferty i usługi.

– Dzięki Eco Coach klienci mają do dyspozycji swojego własnego, inteligentnego trenera, który pomaga wypracować jeszcze bardziej efektywny styl jazdy. Aplikacja łączy idee zrównoważonego rozwoju z czynnikiem zabawy – przyjmując bardziej przyjazny dla środowiska styl jazdy, kierowcy mogą zdobywać nagrody – powiedziała Britta Seeger, członek zarządów Daimler AG i Mercedes-Benz AG ds. sprzedaży.

Wyzwania i punkty

Jednym z kluczowych elementów aplikacji Eco Coach są różne wyzwania. Jeśli użytkownik im sprosta, jest nagradzany punktami. Dotyczą one na przykład najbardziej efektywnej jazdy hybrydą plug-in – premiowane są między innymi jak największy udział kilometrów pokonanych w trybie elektrycznym, ładowanie samochodu w różnych lokalizacjach, ładowanie go przez kilka kolejnych dni i osiągnięcie możliwie najniższego zużycia paliwa. Liczba punktów do zdobycia zależy od stopnia trudności wyzwania. Na przykład za ukończenie wyzwania „Naładuj swój samochód w trzech różnych lokalizacjach” przyznawanych jest 100 punktów. Aplikacja pozwala także na rywalizację w ramach społeczności wszystkich użytkowników Mercedes me Eco Coach.

Zdobyte punkty można wymienić później na premie w specjalnym programie bonusowym. W chwili premiery aplikacji w Niemczech jako nagrody dostępne są bony na ładowanie w usłudze Mercedes me Charge oraz bony na zakupy w sklepie Mercedes-Benz Collection. Istnieje również możliwość zamiany punktów na kompensację CO2, np. celem wyrównania emisji dwutlenku węgla hybryd plug-in podczas jazdy z silnikiem spalinowym. Jeśli użytkownik zdecyduje się na kompensację CO2, jego punkty zostaną przeznaczone na inwestycje w wysokiej jakości projekty z certyfikatami CER (złoty standard), realizowane wspólnie z wybranymi firmami partnerskimi.

Korzyści dla kierowcy i środowiska

Oczywiście wskazówki w aplikacji zapewniają wartość dodaną nie tylko użytkownikowi, ale także środowisku naturalnemu – i to na dwa sposoby.
Z jednej strony aplikacja zachęca kierowców do korzystania z samochodu
w sposób jak najbardziej efektywny, a tym samym oszczędny. Z drugiej – przestrzeganie wskazówek skutkuje dłuższą żywotnością wysokonapięciowego akumulatora. Jednym z celów aplikacji jest bowiem przedłużenie cyklu eksploatacji zelektryfikowanych aut, a zwyczaje użytkowników mają znaczący wpływ na długoterminową wydajność
i pojemność użytkową akumulatora trakcyjnego – podobnie jak w przypadku baterii smartfona.

Im częściej kierowca korzysta z aplikacji, tym dokładniejsze są jej zalecenia. Informacje zwrotne generowane w aplikacji bazują bowiem na indywidualnym profilu jazdy, który odpowiednio interpretuje algorytm aplikacji. Przeglądając zamieszczane w niej statystyki, użytkownicy mogą śledzić zmiany w swoim stylu jazdy i porównywać wybrane dane (np. zużycie paliwa lub prądu albo udział dystansu pokonanego w trybie elektrycznym) ze średnimi wartościami użytkowników aplikacji.

W Niemczech Mercedes me Eco Coach można bezpłatnie pobrać w sklepach App Store i Google Play. Już wkrótce nowa aplikacja będzie dostępna w wielu innych krajach Europy. Łącząc elementy z zakresu informacji i grywalizacji, Eco Coach motywuje kierowców modeli zelektryfikowanych, zwłaszcza użytkowników hybryd plug-in, do regularnego ładowania wysokonapięciowego akumulatora, tak aby optymalnie wykorzystać możliwości samochodu. Oczywiście wskazówki dotyczą nie tylko ładowania. Aplikacja obejmuje również funkcję „trenera”: np. zachęca kierowców do umiarkowanego przyspieszania, gdy to możliwe, oraz do zachowania zrównoważonego stylu jazdy. W przyszłości w autach z systemem MBUX wskazówki będą prezentowane także na pokładowym ekranie.

Od 2017 r. Mercedes-Benz oferuje aplikację EQ Ready, która analizuje zachowanie kierowcy dowolnego auta w zakresie mobilności i odpowiada na pytanie, czy codzienne trasy mógłby on pokonywać pojazdem elektrycznym z gamy modeli EQ lub hybrydą plug-in Mercedesa. Aplikacja cieszy się ogromną popularnością – jak do tej pory została użyta ponad 1,6 miliona razy. EQ Ready porównuje indywidualne potrzeby w zakresie mobilności z możliwościami obecnych hybryd plug-in i samochodów elektrycznych z gwiazdą. A ich oferta systematycznie rośnie. W związku z tym na pytanie, czy użytkownik może przesiąść się na pojazd elektryczny, aplikacja coraz częściej odpowiada „tak”.

Dla wielu klientów „przesiadka” na elektromobilność oznacza wejście do zupełnie nowego świata motoryzacji – auta elektryczne oferują możliwości nieznane użytkownikom konwencjonalnych aut. Celem aplikacji Mercedes me Eco Coach jest ułatwienie tej „przesiadki”, dostarczanie informacji
i motywowanie kierowców z pomocą elementów grywalizacji.

W hybrydach plug-in, kluczowe znaczenie ma wypracowanie odpowiednich nawyków i uwzględnienie ładowania w codziennych, rutynowych czynnościach zaraz po zakupie samochodu. Tylko użytkownicy, którzy od samego początku regularnie ładują „do pełna” akumulator swojego pojazdu, są w stanie wykorzystać wszystkie zalety hybrydowego napędu plug-in, minimalizując zużycie paliwa. Dzięki temu znaczną część swoich podróży na krótkich dystansach i dojazdy do pracy mogą odbywać w trybie całkowicie elektrycznym, a tym samym zauważalnie zmniejszyć własny ślad CO2.

Poleć ten artykuł:

Polecamy