Pół miliona złotych na edukację technologiczną

Pół miliona złotych na edukację technologiczną

Firma 3M oraz Urząd Miasta Wrocławia i ARAW nawiązały strategiczną współpracę w zakresie promocji i wspierania rozwoju edukacji technicznej i zawodowej na Dolnym Śląsku. W ramach działań programu „Partnerstwo dla Rozwoju Przyszłości” 3M przeznaczyło grant na zakup nowoczesnego sprzętu dydaktycznego o wartości ponad 0,5 mln złotych. Dzięki temu będzie można szkolić potencjalnych pracowników fabryk przyszłości, wykorzystując elementy Przemysłu 4.0. Jest to początek działań w ramach globalnego programu 3M Manufacturing & Academic Partership (MAP), do tej pory działający tylko w USA.

Firma 3M w ramach współpracy z ARAW i UM Miasta Wrocławia w programie „Partnerstwo dla Rozwoju Przyszłości” przekazała grant na zakup nowoczesnego sprzętu dydaktycznego o wartości ponad 0,5 mln złotych. Zaawansowane systemy edukacyjne zostały zakupione na potrzeby Centrum Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu i Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnicy. Zestawy wykorzystywane podczas zajęć pozwalają symulować i programować różne procesy produkcyjne. Umożliwia to prowadzenie interesujących lekcji pokazowych, jak też planować nauczanie przyszłych mechatroników, automatyków a nawet elektroników. Projekt realizowany jest w ramach programu 3M Manufacturing & Academic Partership, którego celem jest wspieranie młodych ludzi w rozwoju technicznym. Jest cegiełką w budowaniu przyszłości Przemysłu 4.0.

– Program MAP ma na celu promocję  kierunków technicznych wśród młodych ludzi. Możliwe jest to dzięki zajęciom praktycznym, podczas których uczniowie zgłębiają tajniki najnowszych rozwiązań technicznych. Dotacja w wysokości 0,5 mln złotych przeznaczona została na zakup specjalnego sprzętu. Każdy zestaw składa się z trzech modułów, które imitują podstawowe procesy produkcyjne; takie jak składowanie, transportowanie, sortowanie oraz przenoszenie detalu chwytakiem robota. Wszystko to musi być dokładnie zaprogramowane przez człowieka. Mamy tutaj do czynienia z połączeniem mechatroniki z rozwiązaniami Przemysłu 4.0 – wyjaśnia Mateusz Hady, Dyrektor Operacyjny Utrzymania Ruchu, 3M w Polsce, Lider Projektu.

Wrocław pierwszą lokalizacją MAP w Polsce

3M Manufacturing & Academic Partership to wieloletni program współpracy 3M ze szkołami technicznymi. W Stanach Zjednoczonych 3M wsparło już niemal 50 szkół i placówek edukacyjnych, dostarczając sprzęt, programy szkoleniowe, warsztaty i staże. Firma 3M w ramach tej współpracy wybrała Wrocław jako pierwszą poza USA lokalizację dla wdrożenia swojego programu.

– We Wrocławiu bije serce 3M w Polsce. 3M. To właśnie tutaj uruchomiliśmy Superhub – jedno z pięciu największych centrów produkcyjnych 3M na świecie. Wytwarzamy w nim dzisiaj ponad 12 tys. produktów innowacyjnych które z metką „made in Poland” eksportujemy globalnie – mówi Anthony Crawford, Dyrektor Operacji Produkcyjnych 3M w Regionie Europy Wschodniej.

Uruchomienie programu MAP we Wrocławiu jest przykładem współpracy opartej na synergii pomiędzy władzami lokalnymi, biznesem a placówkami edukacyjnymi. Szczególnie podkreślił to Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. podczas oficjalnego przekazania sprzętu do Centrum Kształcenia Zawodowego. Jednocześnie zaznaczył, że współpraca przy tworzeniu przyszłości i wspólna troska o rozwój kompetencji młodych wrocławian pokazuje odpowiedzialność lokalnej społeczności biznesowej.

– Docieranie do uczniów na etapie szkoły podstawowej a następnie zapewnianie im praktycznego doświadczenia w technikum, pozwala nam budować talenty, których będziemy potrzebować w bardzo bliskiej przyszłości. Jednocześnie umożliwiamy uczniom odkrywanie różnych ścieżek kariery – akcentuje Sean Mullan, Globalny Dyrektor Techniczny ds. Efektywności Produkcyjnej, Lider Projektu MAP w Stanach Zjednoczonych.

W porozumieniu z Departamentem Edukacji Urzędu Miasta Wrocław i Centrum Kształcenia Zawodowego określono zakres szkoleń dla nauczycieli i przygotowano pracownię w siedzibie CKZ, gdzie uczniowie wszystkich szkół będą mogli odbywać profesjonalne zajęcia z automatyki i mechatroniki z wykorzystaniem sprzętu i na podstawie programu szkoleniowego, stworzonego przez międzynarodowych ekspertów 3M.

Praktyki zawodowe w Przemyśle 4.0

3M będzie rozwijać współpracę również w ramach praktyk zawodowych w SuperHub 3M we Wrocławiu, których celem będzie umożliwienie uczniom wykorzystania zdobytej wiedzy technicznej w praktyce.

– Nie ma wątpliwości, że już dziś potrzebujemy wielu techników oraz inżynierów i  ta ścieżka kariery staje się coraz  bardziej cenna.Wykwalifikowani specjaliści będą kluczowym elementem dla rozwoju i konkurencyjności nie tylko biznesów, ale też gospodarek. Dając młodym ludziom szansę na rozwój w tym kierunku, sami budujemy przyszłość i kadry przyszłości. Nasz projekt realizowany z władzą lokalną i ośrodkami oświatowymi jest bezpośrednią odpowiedzią na wymogi współczesnego rynku pracy – mówi Katarzyna Paszkiewicz, dyrektor HR, 3M w Polsce.

W ramach praktyk 3M daje możliwość pracy z najnowocześniejszymi technologiami stosowanymi w obszarze produkcji oraz współpracy z ekspertami z zakresu przemysłu 4.0. Uczestnicy programu zapoznają się z zagadnieniami związanymi z automatyzacją i digitalizacją produkcji. Dodatkowo uczniowie będą mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach i wizytach studyjnych w Centrum Innowacji oraz Centrum Szkoleniowym 3M we Wrocławiu, gdzie eksperci 3M będą przybliżali technologie i procesy technologiczne stosowane w nowoczesnej produkcji.

Poleć ten artykuł:

Polecamy