Rozwiązanie nie dla każdego

Rozwiązanie nie dla każdego

Automatyzacja nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Powinny z niego korzystać tylko te firmy, które mają zapewniony długoterminowy stabilny wzrost, także wysoki wolumen kapitału oraz przepływu towarów.Automatyzacja magazynu to poważna inwestycja, która wymaga odpowiedzi...

Automatyzacja magazynu to poważna inwestycja, która wymaga odpowiedzi na szereg pytań: co automatyzować, jak i dlaczego? Z reguły inwestycja ta generuje w przyszłości szereg istotnych dla firmy korzyści: umożliwia wzrost, redukcję kosztów, poprawę usług dla klientów, konsolidację magazynowanych towarów, redukcję błędnych załadunków oraz przyczynia się ogólnego rozwoju oraz poprawy wizerunku firmy.

Ogólnie wiadomo, że największa część kosztów pracy w działalności magazynowej przypada na podnoszenie i przenoszenie towarów. Obniżenie tych kosztów to jedna z wielu korzyści zastosowania automatyzacji procesów magazynowych. Bez automatyzacji procesów magazynowych zarządzanie magazynem jest utrudnione. Wyzwaniem może być próba zrównoważenia kolidujących ze sobą następujących parametrów takich jak: użytkowanie przestrzeni, organizacyjna elastyczność, szybkość oraz dokładność podnoszenia i przenoszenia towarów, zwiększona wydajność oraz obniżony fundusz płac. Jednocześnie mamy do czynienia ze wzrostem wymagań w zakresie obniżenia wielkości zapasów i poprawy wskaźnika ROI.

Z raportu „Warehouse Operations: Increase Responsiveness through Automation” przygotowanego przez World Aberdeen Group, w którym przeanalizowano 250 firm, w tym 20% z listy „Technology 500”, wynika, że najlepsze firmy można scharakteryzować biorąc pod uwagę następujące parametry: małe zapotrzebowanie na papier do pakowania towarów, organizację podnoszenia i przenoszenia towarów z wykorzystaniem mobilnych rozwiązań IT, stosowanie zaawansowanych metod podnoszenia i przenoszenia towarów, które są wspomagane przez system WMS, wysoki poziom wizualizacji danych magazynowych, wysoki poziom integracji systemów IT, systematyczne pomiary operacji magazynowych.

 

Presja na zwiększenie efektywności magazynowej

Badania wykazały, że najbardziej znaczącymi czynnikami rzutującymi na efektywność magazynu są:

Czynniki % respondentów (N=257) Wzrastające koszty operacji magazynowych -36% .Żądania klientów dotyczące czasu załatwiania zamówień -36% Wspomaganie wzrostu sprzedaży bez wzrostu zatrudnienia i pojemności magazynowej -35%. Zwiększony popyt / płynność dostaw – 33% Powiększanie/odtwarzanie produktów katalogowych/ zmiany ich gabarytów i systemów ich pakowania – 25%.

Wszystkie wymienione czynniki komplikują pracę menedżerów logistyki. Aż 36% respondentów żąda skrócenia czasu realizacji swoich zamówień. To powinno pociągać za sobą zmianę systemu ręcznego załatwiania zamówień na automatyczny system, który zapewni dokładność operacji magazynowych oraz pozwoli uniknąć zwrotu zamówień. Kolejne rozwiązanie związane jest ze wzrostem wydajności pracy w procesie podnoszenia i przenoszenia towarów w magazynie np. poprzez wykorzystanie technologii przekazu instrukcji operatorowi za pomocą głosu. Wzrost zdolności w procesie realizacji zamówień i w dostawach można łatwo osiągnąć poprzez zwiększenie szybkości reagowania na sytuacje krytyczne wynikające ze zwiększenia stanów magazynowych i pojemności magazynowania.

 

Droga do efektywności

Grupa Aberdeen wymienia dużą liczbę zaleceń, w jaki sposób można poprawić efektywność swoich procesów magazynowych i przynależeć do grupy najlepszych firm. Szczególną uwagę zwraca się na dwa zagadnienia: przeanalizowanie, czy stosowany system zarządzania magazynem (WMS) oferuje prawidłowy poziom wizualizacji procesów, gdy jest on zintegrowany z innymi systemami IT i narzędziami oraz systematyczne i uporczywe dokonywanie pomiarów, które odzwierciedlać będą całokształt operacji magazynowych i ich udział w realizacji celów strategicznych firmy.

Raport zawiera trzy specyficzne zalecenia dla tych firm, które chcą osiągnąć dojrzałość i wdrożyć system zarządzania magazynem na wyższym poziomie. Po pierwsze, należy wdrożyć WMS. System WMS będzie stanowić mocną platformę informacyjną. Prawie połowa małych firm przyznaje, że stosuje arkusze kalkulacyjne i ręczny system zarządzania magazynem. System WMS będzie wspierał wprowadzane w magazynie ulepszenia i dostosowywał je do skali i intensywności operacji magazynowych. Przyszły postęp będzie zależeć od wysokiego poziomu zdolności do wykorzystania WMS oraz jego integracji z systemami IT oraz mobilnymi rozwiązaniami. Po drugie, należy wdrożyć zaawansowane metody podnoszenia i przenoszenia towarów oraz ich uzupełniania. Wydajność pracy nie jest funkcją szybkości pracy, lecz zależy od systemu organizacji i stosowanych narzędzi. I po trzecie, powinno się wdrożyć automatyczny system zbierania danych. System ręcznego zbierania danych zbyt często bowiem powoduje błędy.

Poleć ten artykuł:

Polecamy