Rusza budowa ICC dla Mercedes-Benz AG

Rusza budowa ICC dla Mercedes-Benz AG

W Bischweier (powiat Rastatt) 25 kwietnia, wraz z pierwszym wbiciem łopaty, oficjalnie rozpoczęła się budowa nowego Międzynarodowego Centrum Konsolidacyjnego (ICC) firmy Mercedes-Benz AG. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Panattoni Germany – dewelopera inwestycji, Mercedes-Benz, a także goście honorowi. Projekt wyznacza nowe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju i powstanie na terenie, który był już wykorzystywany do celów przemysłowych. Realizacja została poprzedzona dialogiem z mieszkańcami.

W ciągu najbliższych miesięcy na liczącym ok. 250 000 m kw. terenie dawnej siedziby Kronospan powstanie nowoczesne centrum logistyczne o łącznej powierzchni użytkowej 130 000 m kw. Dla Mercedes-Benz będzie ono pełnić funkcję centralnego punktu konsolidacji: zaopatrującego międzynarodową sieć produkcyjną, przechowującego komponenty pojazdów i spełniającego najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju.

Aby to osiągnąć, materiały budowlane z budynku znajdującego się wcześniej na tym terenie zostaną poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane w nowym budynku. Centrum logistyczne będzie zrealizowane zgodnie wymogami certyfikacji Platinum określonymi przez DGNB. Zrównoważony rozwój będzie również wdrożony w odniesieniu do transportu: na krótkich trasach stopniowo wprowadzane będą pojazdy elektryczne, a reaktywowane połączenie kolejowe na terenie zakładu odegra kluczową rolę w dostawach na duże odległości.

– Cieszymy się, że Mercedes-Benz AG podszedł do tego projektu z takimi samymi wymaganiami w zakresie zrównoważonego rozwoju jak my. ICC w Bischweier to projekt wyznaczający kierunki dla wszystkich zaangażowanych stron – skorzystają na nim również mieszkańcy i cały region – powiedział, zadowolony z doskonałej współpracy, Fred-Markus Bohne, Managing Partner w Panattoni Germany and Austria.

– Mercedes-Benz w swojej zrównoważonej strategii biznesowej uwzględnia cały łańcuch tworzenia wartości. ICC w Bischweier wniesie w przyszłości znaczący wkład na poziomie regionalnym i dla naszej globalnej sieci produkcyjnej. Cieszymy się, że ICC, kamień milowy w naszej strategii transportowej, realizujemy we współpracy z Panattoni oraz gminą i mieszkańcami Bischweier. Pomagamy wzmocnić zakład w Rastatt i cały region w perspektywie długoterminowej\ – wyjaśnia Klaus Bücheler, Head of Logistics Planning w Mercedes-Benz AG.

Lokalizacja w Bischweier jest idealna dla nowego ICC ze względu na bliskość fabryki Mercedes-Benz w Rastatt i tłoczni w Kuppenheim, a także dobre połączenia komunikacyjne. Nowe centrum logistyczne zatrudni około 500 pracowników wzmacniając region gospodarczy Murgtal.

Robert Wein, burmistrz gminy Bischweier, podkreślił znaczenie projektu dla regionu – ICC to wzorcowy przykład udanej partycypacji obywatelskiej i dobrej współpracy między mieszkańcami, administracją i biznesem. Z ludźmi i dla ludzi: jasne decyzje, szybkie procesy. Udowodniliśmy potencjał gospodarczy naszej gminy i wnosimy cenny wkład w udaną zmianę strukturalną oraz dobrą, dochodową przyszłość dla Mercedes-Benz i mieszkańców naszego regionu.

– Wraz z utworzeniem Międzynarodowego Centrum Konsolidacji w Bischweier następuje ekspansja klastra motoryzacyjnego w powiecie Rastatt. Brane pod uwagę są przyszłościowe tematy gospodarki, klimatu i mobilności. Dzięki doskonałej współpracy pomiędzy Mercedes-Benz AG, Panattoni i burmistrzem Robertem Weinem oraz gminą Bischweier, udało nam się szybko przeprowadzić niezbędne procesy uzyskiwania pozwoleń. Szczególnie cieszy mnie fakt, że projekt jest wyrazem aktywnego uczestnictwa obywateli – powiedział prof. dr Christian Dusch, starosta powiatu Rastatt.

Administrator rządu krajowego Badenii-Wirtembergii, Barbara Bosch, również pochwaliła wdrożenie procedury obejmującej dialog z zaangażowanymi obywatelami – Duże inwestycje zawsze wywołują lokalne pytania, które należy omówić z mieszkańcami. Forum obywatelskie pozwoliło na wyważoną debatę na temat ICC, opracowało zalecenia dotyczące ulepszenia planu, a tym samym bardzo dobrze przygotowało ostateczną decyzję. Jest to korzyść dla wszystkich zaangażowanych!

Poleć ten artykuł:

Polecamy