Silny&Salamon zabezpiecza plombami z RFID część infrastruktury innogy Stoen Operator

Silny&Salamon zabezpiecza plombami z RFID część infrastruktury innogy Stoen Operator

Stołeczny dystrybutor energii, innogy Stoen Operator, wybrał firmę Silny&Salamon jako dostawcę plomb licznikowych z RFID. Technologia RFID zastosowana w plombie umożliwi odczyt informacji z odległości, zwiększy bezpieczeństwo, a także usprawni pracę kontrolerów. 

Zapewnienie bezpieczeństwa rozbudowanej infrastruktury sieciowej, a zarazem konieczność szybkich i dokładnych kontroli to tylko niektóre z wyzwań branży energetycznej. Rozwiązania tych problemów dostarcza firma Silny&Salamon, której plomby licznikowe z RFID zostały wybrane przez innogy Stoen Operator. Dodatkowo ekspertyzę w obszarze technologii RFID dostarczyła spółka córka – ISS RFID. Kontrakt obejmuje dostarczenie 400 tys. plomb licznikowych w ciągu roku.

Plomby z RFID – połączenie bezpieczeństwa i informacji

Bezpieczeństwo firmy, jej mienia i infrastruktury często zależy od zastosowanych zabezpieczeń i procedur. Firma Silny&Salamon, która dysponuje wiedzą i doświadczeniem, zbieranymi w tym obszarze przez ponad 30 lat, po dokładnym zapoznaniu się z potrzebami klienta, zaproponowała plomby licznikowe z RFID w standardzie UHF typu roto. Dzięki odpowiedniej orientacji są one bardziej ergonomiczne podczas montażu w trudno dostępnych miejscach lub w ograniczonej przestrzeni. UHF RFID spośród  innych rozwiązań, wyróżnia się możliwością odczytu danych z większych odległości niż w przypadku standardowych rozwiązań.
Poza bezpieczeństwem, to właśnie dokładne zbieranie informacji buduje przewagę konkurencyjną firm w tej branży, a ich sprawne pozyskiwanie jest kluczowe w postępującej transformacji cyfrowej sektora energetycznego. Cieszę się, że nasze kompetencje w zakresie zabezpieczeń i nowych technologii, m.in. RFID, zostały docenione przez innogy Stoen Operator. Dołożymy wszelkich starań, aby współpraca przebiegała płynnie, a nasz nowy klient był zadowolony – mówi Katarzyna Bieńkowska, prezes zarządu Silny&Salamon.
Cel, który postawił dystrybutor energii przed dostawcami, obejmował zabezpieczenie liczników i innych urządzeń przed nieuprawnionym dostępem, a także umożliwienie kontroli procesu ich montażu.
Zależało nam na tym, abyśmy dysponowali informacją o prawidłowości montażu liczników, poprzez sczytanie tagu na początku i końcu tego procesu. Plomby z RFID umożliwiają nam także identyfikację urządzeń i weryfikację, który pracownik jest odpowiedzialny za instalację. Bardzo ważne są dla nas też szybsza i dokładniejsza kontrola wydawanego towaru: liczników, plomb czy innych materiałów eksploatacyjnych – mówi Marcin Wilkowski z działu serwisu liczników, innogy Stoen Operator.

RFID w sektorze energetycznym

Rozwiązania oparte o technologię RFID, która polega na radiowej identyfikacji znaczników (tagów), są coraz częściej wdrażane w różnych branżach. Wiele modeli plomb jednorazowych może posiadać dodatkowo tag RFID, będący częścią plomby lub całkowicie w niej ukryty. Umożliwia on odczyt z odległości i zakodowanie w chipie dodatkowych informacji. Jest to nieocenione wsparcie wszędzie tam, gdzie przeprowadza się zdalną inwentaryzację lub inspekcja wizualna jest utrudniona np. ze względu na warunki atmosferyczne czy strefę zagrożenia wybuchem. Tagi RFID są trwalsze niż etykiety z kodem kreskowym, bardziej odporne na warunki zewnętrzne.
Z szerokiego wachlarza zastosowań technologii RFID korzysta już logistyka, handel czy transport, gdzie wykorzystuje się ją, przede wszystkim, do śledzenia i bezdotykowej identyfikacji oznakowanych przedmiotów np. paczek czy pojemników transportowych. Wymierne korzyści to usprawnienie procesów inwentaryzacyjnych, magazynowych, monitorowanie i kontrola łańcucha dostaw, także w czasie rzeczywistym.
Branża dystrybucji energii będzie czerpać korzyści z tej technologii głównie w obszarze zarządzania i zabezpieczania infrastruktury, usprawni procedurę przyjmowania i wydawania sprzętu, skróci czas wyjazdu brygad w teren i pomoże w zarządzaniu informacjami, pochodzącymi z otagowanych urządzeń. 

Wszystko o plombach

W ostatnich tygodniach eksperci z Silny&Salamon opracowali pierwszy na rynku przewodnik po plombach pt. „Jak dobrać skuteczne zabezpieczenie – przewodnik po plombach 2021”, który stanowi praktyczny zestaw porad dla tych, którzy stoją przed wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa w firmie. Aby otrzymać bezpłatny egzemplarz, należy skontaktować się z Dagmarą Puścikowską, pisząc pod adres dagmara.puscikowska@plomby.biz.

Więcej informacji o firmie znajduje się na www.plomby.biz i www.pakowanie.biz oraz na profilach LinkedIn: Silny & Salamon Sp. z o.o. (profil główny) i Silny & Salamon – wyłączny dystrybutor APS Autobag

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy