Stacja w firmie

Stacja w firmie

Wydatki na paliwo pochłaniają zazwyczaj większość kosztów związanych z eksploatacją samochodów firmowych. Wiele osób, zarządzających autami w przedsiębiorstwach, szuka sposobów, aby wydawać jak najmniej. Ciekawym, aczkolwiek w naszym kraju dość anonimowym rozwiązaniem, są

Mikrostacja paliw to – w najprostszym tłumaczeniu – punkt paliwowy ze zbiornikiem o pojemności nawet kilkunastu tysięcy litrów oraz dystrybutor, które zlokalizowane są na terenie firmy klienta. Jedyną spółką w kraju, zajmującą się instalacją i serwisem tego rodzaju rozwiązani jest Ekopol Górnośląski Holding.

Usługa skierowana jest głównie do przedsiębiorstw zużywających do 20 000 litrów oleju napędowego miesięcznie, posiadających dużą część floty w jednym miejscu. Targetem spółki są więc podmioty z małego i średniego sektora, których praca nierozerwalnie kojarzy się z przewozem ludzi lub towarów. Jak na razie po to rozwiązanie sięgnęło około 100 firm, głównie transportowych, spedycyjnych, inżynieryjnych i budowlanych. Najwięcej takich punktów paliwowych jest na obszarze Śląska, gdzie w niektórych miejscach zainstalowano nawet po kilka zbiorników w jednym mieście. Długofalowa strategia spółki zakłada powstanie 250 punktów do końca 2010 roku, zaznaczając przy tym, iż po upływie tego czasu oferta będzie udoskonalana i rozbudowywana.

 

20% oszczędności

Mikrostacje dostępne są w pojemnościach od 2500 do 20 000 litrów i są lokalizowane na terenie całej Polski. Według informacji podawanych przez holding Ekopol, zastosowanie tego udogodnienia pozwala na zmniejszenie wydatków na paliwo nawet do 20%. Składa się na to nie tylko obniżenie kosztów samego tankowania, ale także zmniejszenie opłat organizacyjnych, związanych z zatrudnieniem.

W ofercie spółki preferowany jest model Fuelmaster, charakteryzujący się niską wagą, ułatwiającą transport pustego pojemnika oraz odpornością na skrajne warunki atmosferyczne. Zbiornik wykonany został z dwupłaszczowej konstrukcji, w której użyto surowców najwyższej klasy, uniemożliwiających jakiekolwiek wycieki cieczy. Warto również zaznaczyć, iż produkt w całości nadaje się do recyklingu. W standardzie dystrybutor posiada pompę zasilaną prądem elektrycznym 220V o wydajności 75 l/min, a także wąż elastyczny o długości czterech metrów zakończony pistoletem, wyposażonym w zawór odcinający dopływ w przypadku przepełnienia.

Zarządzanie paliwem

Dodatkowym udogodnieniem jest dwufunkcyjny licznik, króciec wlewowy 2” oraz elektryczny czujnik poziomu, w którego osprzęt wchodzi sonda, nadajnik i odbiornik. Ważną rolę w funkcjonowaniu całości tego rozwiązania spełnia detektor wycieku. System odpowiada za kontrolę i sygnalizowanie ewentualnych przecieków pomiędzy ścianą wewnętrzną a zewnętrzną. Firma, dostosowując się do potrzeb klienta, montuje urządzenia informatyczne, łączące w trybie on-line mikrostacje z serwerami holdingu. 

Fuelmaster dostępny jest w kilku wersjach, które różnią się między sobą pojemnością i wymiarami. Koszt instalacji całej mikrostacji wraz z systemem IT wynosi 30 000 złotych netto. Usadowienie zbiornika w siedzibie firmy wraz z konfiguracją serwerów trwa około czternastu dni roboczych.

Dzięki wspomnianemu już połączeniu internetowemu, obowiązek zarządzania tą mini stacją leży w kwestii Ekopolu. W szczególności dotyczy to takich aspektów użytkowania jak terminowe uzupełnianie pustych pojemników oraz rozliczanie kierowców. Spółka przygotowuje bowiem pełną dokumentację, zawierającą zużycie paliwa przez danego kierowcę lub samochód w uzgodnionym okresie czasu.

Odbiorcą usługi wraz z logistycznym oprogramowaniem komputerowym można stać się na trzy różne sposoby. Pierwszy polega na zwykłej sprzedaży zestawu. Klient korzystający z usług Ekopolu kupuje od tej spółki zbiornik, który pozostaje jego własnością także po wygaśnięciu umowy. Koszt w tym przypadku wynosi około 40 000 zł (cena zawiera również system umożliwiający zarządzanie mikrostacją). W drugim przypadku komplet przekazywany jest bezpłatnie na podstawie umowy, która zazwyczaj zawierana jest na 48 miesięcy. Trzecia możliwość skierowana została do odbiorców posiadających już zbiorniki magazynowe różnych typów, które wyprodukowane i sprzedane zostały przez innego dostawcę oraz spełniają normy prawne. W tym przypadku Ekopol dostosowuje pojemnik pod względem dystrybucyjnym i programowym do standardów firmy. Koszt takiej adaptacji ponoszony jest przez klienta i wynosi 5000 złotych.

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy