Volkswagenowski napęd 4Motion

Volkswagenowski napęd 4Motion

Wzięliśmy pod lupę wybraną część gamy Volkswagena z napędem 4Motion. Korzystają z nich najczęściej firmy potrzebujące sprawnych pojazdów z napędem na cztery koła – zarówno dla menedżera czy prezesa, jak i w celach „typowo robotniczych”.

Golf R

  

Dwulitrowa czterocylindrowa jednostka benzynowa o oznaczeniu TSI z bezpośrednim wtryskiem paliwa oraz turbodoładowaniem daje aż 270 KM oraz 350 Nm w zakresie obrotów 2500-5000 obr./min. Połączenie 2.0 TSI wraz z opcjonalną automatyczną skrzynią biegów DSG pozwala osiągnąć „setkę” już w 5,5 sekundy, przy średnim zużyciu paliwa na poziomie 8,4 l/100 km i spełnieniu normy Euro5.

Za przenoszenie mocy na koła odpowiedzialny jest napęd 4Motion. Znacznie różni się od poprzedniej generacji między innymi sposobem przenoszenia sił pomiędzy tylną, a przednią osią. W ekstremalnych warunkach prawie 100 procent momentu napędowego, może być kierowane na tylną oś. Golf świetnie trzyma się drogi, a opcjonalnie dostępne fotele sportowe Motorsport zapewniają uczucie obecności w rajdowym aucie.

Passat Alltrack

Od zawsze kojarzony z typowym autem flotowym. Wygoda, bezpieczeństwo, bezawaryjność – to tylko kilka z jego zalet. W wersji Alltrack mamy połączenie wszystkiego co dobre w standardowym Passacie z napędem na wszystkie koła z przystosowaniem do poruszania się nie tylko po drogach utwardzanych. Pojazd idealnie wypełnienia lukę pomiędzy SUV-em, a typową „osobówką”. Warto wspomnieć o poszerzonych nadkolach i progach, dużym kącie rampowym, kącie natarcia i zejścia, zwiększonym prześwicie poprzecznym.

Alltrack jest oferowany tylko z mocnymi turbodoładowanymi silnikami: benzyniakami o mocy 160 KM i 210 KM oraz jednostkami wysokoprężnymi o mocy 140KM i 170KM. Dzięki temu przystosowany jest do holowania dużej przyczepy (nawet do 2200kg). Najmocniejsze wersje silnikowe seryjnie wyposażone są w 4Motion, elektroniczną poprzeczną blokadę mechanizmu różnicowego XDS i dwusprzęgłową przekładnię DSG.

Silniki wysokoprężne mają niski apetyt na paliwo. Nasz pomiar praktyczny w wersji o większej mocy wskazał spalanie 6,1 l/100 km na trasie, przy włączonej klimatyzacji, temperatura grubo poniżej zera i trzech „ciężkich” pasażerów z bagażem. Pojemność bagażnika do wysokości dolnej krawędzi okien wynosi 603 l, natomiast przy wykorzystaniu maksymalnej przestrzeni ładunkowej wraz z wnęką koła zapasowego, przy ładunku po dach i do oparć przednich foteli przednich wynosi 1731 l.

Tiguan

Typowy SUV, który można nabyć w dwóch różnych wersjach: przystosowanej do jazdy po utwardzanych drogach – Onroad, bądź przeznaczonej do poruszania się po bezdrożach Offroad, występującej tylko z napędem 4Motion. Opcjonalnie dostępna jest elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego XDS – układ ten rozszerza funkcję wbudowanych w ESP blokad elektronicznych. Pojazd nawiązuje stylistyką do Touarega. Do wyboru mamy dużą liczbę silników zaczynając od benzynowego 1.4 TSI o mocy 122 KM, kończąc na dobrze wszystkim znanym dwulitrowym dieslu o mocy 170 KM. W opcji oczywiście dostępna jest dwusprzęgłowa 7-biegowa skrzynia DSG.

Warto zwrócić uwagę na jednostkę 2.0 TDI BlueMotion Technology (110 KM i 140 KM), która w połączeniu z napędem na przednią oś według danych producenta spala w trybie mieszanym 5,3 l/100 km. Pojemność bagażnika wynosi 470 l (1510 l po rozłożeniu foteli). Nad bezpieczeństwem czuwają m. in. systemy: rozpoznawania zmęczenia kierowcy, Dynamic Light Assist plus diodowe światła dzienne, Light Assist, Park Assist, generacja II, Lane Assist. Tiguan wyposażony może zostać w hak, który w razie potrzeby może ciągnąć nawet 2500kg, a jego rozłożenie bądź złożenie zajmuję kilka sekund.

Touareg

Przedstawiciel terenowej klasy wyższej. W ofercie oprócz silnika benzynowego (V6 FSI, moc 280 KM, zużycie paliwa wg producenta trasa: 8l/100 km, miasto 13,2 l/100 km) oraz silników wysokoprężnych (V6 TDI 204 KM, zużycie paliwa trasa 6,3 l/100km, trasa 8,2l/100 km, V6 TDI 245KM oraz V8 TDI 340 KM) dostępna jest wersja hybrydowa o łącznej mocy 380 KM i momencie 580 Nm. Każda wersja może holować przyczepę o masie do 3500 kg.

Napęd 4Motion z samoblokującą przekładnią rozdzielczą typu Torsen stanowi wyposażenie seryjne. Pakietem Terrain-Tech z V6 TDI zawiera przekładnie rozdzielczą z reduktorem wraz z blokującym się nawet w 100 procentach mechanizmem różnicowym tylnej osi i środkowym mechanizmem różnicowym. Wszystkie wersje Touarega wyposażone są w 8-stopniową automatyczną skrzynię biegów. Pojemność bagażnika 580 l, po rozłożeniu tylnej kanapy 1642 l.

Multivan

Multivan to idealne auto dla firm transportujących ludzi, nawet VIP-ów. Napęd 4Motion jeszcze zwiększa jego możliwości. Dostępny jest w wersjach wyposażenia Startline, Comfortline, Highline, PanAmericana oraz Edycja 25. PanAmericana została przygotowana do jazdy po trudnych szlakach. Ma zawieszenie podwyższone o 20 mm, wytrzymałe zderzaki z tworzywa sztucznego oraz napęd 4Motion z blokadą mechanizmu różnicowego.

Na pokład można zabrać 7 osób, o ich komfort zadbają chociażby przyciemnione szyby w przedziale pasażerskim. Zabezpieczenie podłogi przy wykorzystaniu ryflowanej blachy aluminiowej pozwoli na łatwy pozbycie zabrudzeń. Do wyboru mamy trzy silniki benzynowe (115KM, 150KM oraz 204KM) oraz pięć wysokoprężnych (84KM, 102KM, 114KM, 140KM oraz 180KM). Opcjonalnie dostępna jest automatyczna dwusprzęgłowa skrzynia DSG.

Amarok

Auto kupowane między innymi ze względu na korzyści podatkowe, które są dane pickupom. Oferowany w dwóch wersjach nadwozia: DoubleCab z czterodrzwiową kabiną oraz dwudrzwiowa wersja SingleCab z dłuższą skrzynią ładunkową. Gamę silnikową tworzą dwie wysokoprężne jednostki o oznaczeniu TDI i mocy 122 KM oraz 180 KM.

Inżynierowie Volkswagena przygotowali trzy różne układy przenoszenia napędu: stały napęd na wszystkie koła (4Motion), dołączany napęd na wszystkie koła (4Motion) i napęd na tylne koła (4×2). W wersji podstawowej otwieranie okien, blokowanie drzwi oraz regulacja lusterek odbywa się w sposób manualny. Hak holowniczy przystosowany jest do holowania przyczepy o masie do 2800kg.

Podsumowanie

To tylko sześć z kilkunastu modeli VW z napędem na cztery koła. Kilka z nich miałem okazję testować na długim dystansie, w trudnych warunkach. I trzeba przyznać, że system 4Motion spisywał się znakomicie, co wcale nie było tylko efektem odpowiedniej techniki jazdy, ale jego efektywności i sprawności. Dlatego w uzasadnionych potrzebach (firmy budowlane, leśne, tereny wysokogórskie) warto rozważyć sięgnięcie po ten dodatkowy element bezpieczeństwa i sprawności w poruszaniu się po drogach.

Jakub Nieszporek

Fot. VW

Poleć ten artykuł:

Polecamy