WMS tani i efektywny

WMS tani i efektywny

Coraz częściej wiele średnich i dużych przedsiębiorstw oraz centrów dystrybucyjnych w Polsce ma do czynienia ze skomplikowanym procesem logistycznym. Ciągle jeszcze wiele osób wierzy, że można nim zarządzać przy pomocy systemu ERP.Wielu menedżerów nie rozumie...

Wielu menedżerów nie rozumie różnicy pomiędzy systemem transakcyjnym – jak obejmujący całe przedsiębiorstwo system ERP – a systemem sterowania przepływem materiałów w czasie rzeczywistym, klasy WMS (Warehouse Management System), pracujących w dynamicznych magazynach. Problemy pojawiają się wtedy, gdy moduł logistyczny będący częścią standardowego systemu ERP nie działa prawidłowo. Zdarza się tak nawet wtedy, kiedy taki moduł teoretycznie odpowiada klasie WMS.

Rosnące wymaganie rynku, koncentracja i konkurencja wymuszają wręcz stosowanie w całym procesie przepływu materiałów i dystrybucji, rozwiązań efektywnych, szybkich i bezbłędnych, któr per saldo są tańsze od tradycyjnych metod zarządzania pracą magazynu. Jeśli przedsiębiorstwo dąży do optymalizacji kosztów logistyki, których wartość może wynosić od kilku do kilkunastu procent obrotów, to priorytetem staje się dla niego organizacja całego procesu dystrybucji. Dla intensywnie rozwijającego się przedsiębiorstwa poważne problemy pojawiają się wraz ze wzrostem przepływu materiałów, który zaczyna przerastać jego możliwości organizacyjne. Nagle okazuje się, że to co było łatwe w małej firmie, to w magazynie, który ma wiele setek palet przepływu dziennie oraz tysiące pobrań na dobę, już nie jest takie proste i łatwe do ogarnięcia.

Jeśli weźmie się pod uwagę średnie i duże centra dystrybucji, to tylko niewielki procent z nich może obejść się bez specjalnie dla nich opracowanych systemów logistycznych. Współczesne magazyny charakteryzują się mnogością produktów, opakowań, dat przydatności itd. Realizują zamówienia od detalicznych po hurtowe. Zazwyczaj są to bardzo skomplikowane operacje, co sprawia, że ich organizacja nabiera olbrzymiej wartości. Dzieje się tak dlatego, że źle zaprojektowany proces dystrybucji drogo kosztuje, jest bardzo pracochłonny. Dlatego właśnie dobra organizacja logistyki, którą zarządza i steruje wyspecjalizowany system WMS, może dać wymierne oszczędności.

Warunkiem sukcesu na współczesnym rynku jest jednak taki system magazynowy, który z jednej strony dobrze współpracuje z systemem informatycznym obejmującym całe przedsiębiorstwo, z drugiej zaś jest autonomiczny i dedykowany, czyli precyzyjnie odpowiadający na jego potrzeby logistyczne. Tak zaprojektowany WMS sprawia, że cały proces przepływu materiałów jest bardziej wydajny, co w konsekwencji przyczynia się do minimalizacji kosztów. Przy czym sam WMS, jako taki, nie daje minimalizacji kosztów, co więcej jest nakładem. Dopiero w połączeniu z przemyślaną organizacją, którą wspiera, może zapewnić, że taka organizacja odpowiednio funkcjonuje, a zastosowanie WMS przyczyni się do obniżki kosztów logistycznych, a tym samym obniżki kosztów całego przedsiębiorstwa.

Cena samego WMS, wbrew pozorom, w zestawieniu z kosztami większych, obejmujących całe przedsiębiorstwo systemów, jest relatywnie niska. Podobnie kształtuje się w relacji do kosztów magazynów, jeśli weźmiemy pod uwagę koszt jednego metra, nie mówiąc o samym wyposażeniu, wózkach, regałach, automatyce itd. Jeśli zwrócimy uwagę, że wózek może kosztować nawet do kilkudziesięciu tysięcy euro, a zwykle potrzeba ich kilka lub kilkanaście, to cena jaką należy zapłacić za WMS nie jest już dzisiaj zbyt wielkim kosztem. Poza tym trzeba dodać, że nie istnieje jeden standardowy system WMS. Tak jak w przypadku samochodów osobowych istnieją różne marki i modele o bardzo zróżnicowanych cenach, tak i w przypadku systemów WMS ceny są bardzo różne. Do mniej skomplikowanych rozwiązań logistycznych można stosować prostsze i tańsze ich wersje, a dla dużych centrów dystrybucji bardzo zaawansowane technologicznie i odpowiednio droższe systemy.

Poleć ten artykuł:

Polecamy