Współpraca Transics i VIVE TRANSPORT

Współpraca Transics i VIVE TRANSPORT

Ponad 20 tysięcy zleceń i dziewięć milionów przejechanych kilometrów rocznie przez 55 ciężarówek. Taka ilość pracy wymaga efektywnego zarządzania. Dzięki współpracy VIVE Transport z Transics, firma transportowa osiągnęła wzorowe rezultaty.VIVE Transport Sp. z o.o. jest...

VIVE Transport Sp. z o.o. jest częścią Grupy VIVE, której działalność w Polsce rozpoczęła się wraz z przyjazdem do naszego kraju holenderskiego przedsiębiorcy, byłego piłkarza Ajaxu Amsterdam, Bertusa Servaas. W chwili obecnej VIVE Transport jest średniej wielkości firmą prywatną w sektorze międzynarodowych przewozów drogowych, eksploatując 55 pojazdów i jedną z największych w Europie flot nadwozi wymiennych typu BDF, w liczbie około 500 sztuk.

Firma obsługuje klientów polskich, niemieckich i holenderskich w ruchu Polska – Europa zachodnia. Rocznie przedsiębiorstwo VIVE Transport realizuje około 20 tysięcy zleceń, przejeżdżając około 9 milionów kilometrów. Przy takiej ilości pracy efektywne zarządzanie flotą staje się kwestią kluczową.

Wdrożenie systemu

Aby sprostać temu zadaniu i zapewnić najwyższą jakość usług, firma zdecydowało się na współpracę Transics, liderem w dostarczaniu rozwiązań do zarządzania flotą. Wdrożenie systemu, poprzedzone programem pilotażowym, miało miejsce w 2009 roku. W pierwszych latach firma korzystała głównie ze standardowych funkcji: pozycjonowania, komunikacji z kierowcami oraz monitorowania zużycia paliwa. Z biegiem czasu zaczęła odczuwać coraz większą potrzebę śledzenia w systemie FMS położenia nadwozi wymiennych. Firma rozważała różne systemy, jednak to właśnie Transics zaproponował rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb VIVE Transport – pozwalając na śledzenie nadwozi bez instalacji urządzeń wymagających zasilania elektrycznego.

– We współpracy z firmą Transics nie bez znaczenia była możliwość integracji z innymi systemami – mówi Artur Solnica, analityk zarządu, inżynier projektu wdrożenia systemu Transics. – Warto dodać, że oprócz systemu FMS Transics używamy również systemu klasy ERP InterLAN SPEED oraz systemu MS Navision. Wszystkie trzy połączone są interfejsami i umożliwiają nam sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem. Kolejnym wyzwaniem, dla którego rozwiązania oczekiwał Zarząd Spółki, było zdalne odczytywanie Kart kierowców oraz tachografów cyfrowych. Dzięki rozwiązaniom firmy Transics, rozliczenie czasu pracy naszych kierowców jest możliwe z każdego miejsca, w którym znajduje się samochód.

Na zaproponowane rozwiązanie firmy Transics składają się: aplikacja biurowa TX-CONNECT oraz komputery pokładowe TX-MAX zainstalowane w ciężarówkach. Cały system jest dostosowywany i skonfigurowany do indywidualnych potrzeb firmy VIVE Transport. Dzięki instalacji systemu firma może m.in.: zdalnie zarządzać czasem kierowców oraz ich aktywnością, przesyłać zlecenia i wszelkie niezbędne informacje dla kierowcy i spedytora, zarządzać trasą oraz raportować kluczowe parametry.

Dodatkowo, wykorzystując rozbudowane dane z komputera pokładowego pojazdu osoba zarządzająca flotą jest w stanie kontrolować zużycie paliwa oraz monitorować technikę jazdy kierowców. Pozwala to obniżyć koszty floty, a tym samym zoptymalizować działanie firmy. VIVE Transport szacuje, że od chwili wdrożenia rozwiązań Transics, zużycie paliwa spadło o ok. 3 litry na 100km, natomiast przebieg floty wzrósł o około 20 proc.

Pomoc dla dyrektora

Z wprowadzenia systemu TX-CONNECT w firmie VIVE korzystają nie tylko kierowcy i planiści. Rozwiązania Transics ułatwiają pracę wszystkim działom w firmie transportowej, od ułatwień w dziale księgowości po strategiczne planowanie na szczeblu dyrektorskim. Rejestracja czasu pracy z tachografu pomaga kadrom w sprawnym naliczaniu wynagrodzeń.

Dodatkowo, zespół rozliczający zlecenia może natychmiast sporządzać faktury, dzięki automatycznemu dołączaniu kopii listu przewozowego wysłanego przez kierowcę za pomocą skanera pokładowego Transics. Co więcej, wszystkie dane gromadzone za pomocą platformy TX-CONNECT umożliwiają tworzenie szczegółowych raportów i analiz, które pomagają firmie w określeniu mocnych i słabych stron działalności w danym momencie, co jest kluczowe przy podejmowaniu strategicznych decyzji. Raporty te obejmują m.in.: elektroniczną kartę drogową kierowcy, analizy zużycia paliwa, stylu jazdy i zachowań kierowców, pomagają promować ekonomiczną i ekologiczną jazdę, przegląd wydajności pracy kierowców, a także analizy kilometrów pustych/ładownych dla porównania z przebiegami zafakturowanymi

– Postawione przede mną wymagania restrukturyzacji Spółki w dużej mierze wiązało się z obszarem kontroli kosztów i wzrostu wydajności pojazdów – mówi Grzegorz S. Woelke, prezes zarządu. – Podejmując działania restrukturyzacyjne w coraz większym stopniu zacząłem polegać na danych z modułów raportów Transics, przygotowywanego przez analityka zarządu. Stopniowo sam stałem się użytkownikiem systemu, z którego szczególnie sobie cenię raport trendów – podsumowuje.

 

Podstawowe zalety dedykowanego systemu Transics dla firmy VIVE:

  • monitorowanie floty on-line
  • monitorowanie kontenerów wymiennych
  • monitorowanie pracy i aktywności kierowców
  • tekstowa komunikacja z kierowcą (oszczędność na połączeniach telefonicznych)
  • dane eksploatacyjne z szyny CAN
  • zwiększenie efektywności pracy biurowej
  • alarmy i raporty związane z odchyleniami od planu
  • efektywne zarządzanie trasami przejazdów (oszczędność paliwa)

 

 

 

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy