Używasz przeglądarki Internet Explorer 6, która nie jest wspierana nawet przez producenta.
W związku z tym, cześć funkcjonalności serwisu może być dla Ciebie niedostępna.
Radzimy zainstalowanie nowszej wersji Internet Explorera (zobacz tu) lub innej przeglądarki (zobacz tu lub tu).
...
 

Trendy w branży zabezpieczeń
  •   

10 marca 2017   Kinga Wiśniewska
Trendy w branży zabezpieczeń Skomplikowana sytuacja geopolityczna, toczące się konflikty, kryzys uchodźczy oraz wciąż powolne ożywienie gospodarcze po niedawnym kryzysie finansowym, stawiają wyzwania przed ekspertami z zakresu ochrony i zabezpieczeń. Szansą na sprostanie im są nowe technologie.
 

Szybka transmisja danych, big data czy deep learning stają się integralnymi elementami coraz bardziej zaawansowanych systemów zabezpieczeń. Także rosnąca popularność i dostępność urządzeń działających w ramach Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things) sprawia, że ich producenci muszą zwrócić szczególną uwagę na kwestię bezpieczeństwa i ochrony tak danych, jak i niezbędnej infrastruktury. Zdaniem ekspertów z Axis Communications czynniki te wpłyną na wzrost popytu na jeszcze bardziej kompleksowe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa.

 

Bezpieczeństwo jako usługa
- Jak wynika z naszych analiz, w miarę rozwoju różnych technologii klienci przestaną uważać systemy zabezpieczeń jedynie za zbiór podłączonych do sieci elementów sprzętowych i oprogramowania, a zaczną postrzegać bezpieczeństwo jako usługę zdalnego i profesjonalnego dozoru wizyjnego, a także hostingu sygnału wizyjnego pochodzącego z dowolnej lokalizacji - mówi Jakub Kozak, Sales Manager Poland, Ukraine, Baltics w Axis Communications.
Eksperci z Axis Communications w kwestii bezpieczeństwa cybernetycznego obserwują wzmożone stosowanie narzędzi i metod, które sprawiają, że sieciowe systemy wizyjne są mniej podatne na ataki.

 

Rozwiązania zintegrowane
Zdaniem ekspertów w branży zabezpieczeń nadal będzie dominowała zasada oferowania zindywidualizowanych, kompleksowych rozwiązań w odpowiedzi na konkretne problemy zamiast sięgania po uniwersalne zestawy sprzętowe lub oprogramowanie. Celem klienta jest zmniejszenie liczby kradzieży w sklepie, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa pracowników czy możliwość wykrycia i śledzenia potencjalnego zagrożenia na terenie lotniska. Ogromne znaczenie będzie miał dobór odpowiedniego oprogramowania i sprzętu, a także narzędzi do obsługi przedinstalacyjnej i poinstalacyjnej, która pozwoli na dostarczenie rozwiązań będących odpowiedzią na konkretne potrzeby. Nowoczesne systemy zabezpieczeń będą oparte na wysokiej klasy kamerach (nawet 4K), ścisłej kontroli dostępu do danych, a także narzędziach do zarządzania i analizy pozyskanych materiałów. Ułatwi to klientowi wybór, zakup, instalację i wdrożenie systemu przy zapewnieniu najlepszego możliwego zwrotu z inwestycji.

 

Rozbudowane wykorzystanie narzędzi analitycznych
Choć wysoka jakość nagrań wideo jest najważniejszą cechą nowoczesnych kamer monitoringu wizyjnego, to pozyskane informacje muszą zostać ocenione i poddane analizie, zanim można będzie podjąć decyzję, w jaki sposób zareagować na dane zdarzenie. Z pomocą idą coraz bardziej zaawansowane programy do analizy obrazu, które mogą działać w czasie rzeczywistym, wspomagając operatorów w podejmowaniu decyzji.
- Pracujemy nad tym, aby nowe funkcje nagrywania obrazu zostały połączone z narzędziami analitycznymi działającymi w czasie rzeczywistym, takimi jak rozpoznawanie rysów twarzy, tablic rejestracyjnych pojazdów czy ochrona obwodowa, aby móc sprostać różnym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa - podkreśla Jakub Kozak z Axis Communications.

 

Deep learning, czyli uczenie głębokie
Rosnąca ilość gromadzonych danych sprawia, że kluczowe stają się technologie oparte na tzw. uczeniu głębokim. Wykorzystują one oprogramowanie do rozpoznawania wzorców, by „uczyć się” o różnych rodzajach zachowań rejestrowanych przez kamery monitoringu zainstalowane w wielu miejscach na świecie. Techniki wykorzystujące uczenie głębokie i sztuczną inteligencję znajdują coraz szersze zastosowanie w branży zabezpieczeń.

 

Nie tylko obraz
Zapewnienie bezpieczeństwa nie polega wyłącznie na obserwacji osób, miejsc czy przedmiotów. Integralnym elementem jest również kontrola nad dostępem fizycznym, jednokierunkowa i dwukierunkowa komunikacja oraz zarządzanie w sytuacjach awaryjnych - często na znaczną odległość. Eksperci z Axis oceniają, że w bieżącym roku coraz częściej kamery monitoringu będą działały w połączeniu z urządzeniami do kontroli dostępu sterowanymi zarówno lokalnie, jak i zdalnie. Pozwoli to na uproszczenie zarządzania wszystkimi elementami w czasie rzeczywistym i umożliwienie kontaktu wzrokowego, słuchowego oraz na rozmowę z osobami przebywającymi w budynkach czy w ich pobliżu.

 

Bezpieczeństwo cybernetyczne
Internet Rzeczy na dobre wkroczył do naszej codzienności, co pociąga jednak za sobą określone wyzwania, które wymagają zwiększenia poziomu zabezpieczeń, przy jednoczesnej poprawie wydajności funkcjonowania urządzeń. W 2017 roku poziom inteligencji tych urządzeń będzie nadal wzrastał.
- Naszym zdaniem to właśnie producent powinien wziąć na siebie odpowiedzialność za zagwarantowanie bezpiecznego działania inteligentnych urządzeń po wyjęciu ich z pudełka. W Axis zawsze poważnie podchodziliśmy do bezpieczeństwa klientów. Będziemy nadal rozbudowywać naszą ofertę, tak aby ochrona sieci i urządzeń stawała się coraz łatwiejsza - mówi Jakub Kozak.

  •   
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu.

Komentarze

Aby komentować, musisz się zalogować.