Innowacyjne technologie magazynowe

Innowacyjne technologie magazynowe

Dokładność w odnajdywaniu i pobieraniu odpowiednich produktów oraz części odgrywa ważną rolę w pracy w magazynie, jak i przy linii produkcyjnej. Z punktu widzenia klienta kluczową kwestią jest otrzymanie dokładnie tego towaru, który został zamówiony, we właściwej ilości i w...

W dzisiejszej dobie, kiedy automatyzacja w magazynowaniu funkcjonuje już w wielu nowoczesnych centrach dystrybucyjnych i profesjonalnych zakładach produkcyjnych, wydawać by się mogło, że nie da się już bardziej ułatwić pracy osobom obsługującym zautomatyzowane systemy do składowania.

Doskonała optymalizacja przestrzeni

Oferowany przez firmę Kardex Megamat RS 180 całkowicie zaprzecza ww. opiniom. Megamat RS 180 w sposób optymalny pozwala zagospodarować dostępną przestrzeń, oferując możliwość maksymalnego składowania na minimalnej przestrzeni, oraz optymalizację czasu pobierania towaru. W porównaniu z tradycyjnymi regałami urządzenie pozwala zredukować o 75 proc. wymaganą pod składowanie przestrzeń. Uzyskana w ten sposób powierzchnia może być wykorzystana do innych procesów magazynowych lub produkcyjnych. Dodatkowo zastosowane w Megamat RS 180 ergonomiczne rozwiązania współgrające z Logicontrol® umożliwiają bezproblemową, bezpieczną oraz bardziej precyzyjną obsługę składowanych i pobieranych towarów. Rozwiązanie doskonale sprawdza się w procesach składowania i poboru małych narzędzi, komponentów i części produkcyjnych, jak również wszędzie tam, gdzie wymagane jest utworzenie przejściowego buforu z natychmiastowym dostępem do składowanych towarów. Z wertykalnych karuzeli typu Megamat RS firmy Kardex Remstar korzysta wiele firm na całym świecie. Model Megamat RS 180 jest najmłodszym produktem w rodzinie regałów karuzelowych Kardex Remstar.

Kompletacja w świetle lasera

Kardex, wychodząc naprzeciw potrzebie precyzji w pobieraniu drobnych elementów, oferuje w swoich regałach windowych wskaźniki diodowe i laserowe ułatwiające szybką identyfikację artykułów na półce. Taka innowacja sprawdza się wszędzie tam, gdzie operator regału ma do czynienia z dużą ilością pojemników ułożonych na półce, a każdy pojemnik zawiera drobne części lub podzespoły.

Z wertykalnych karuzeli RS 180 należących do innowacyjnej linii produktów Megamat RS firmy Kardex Remstar korzysta wiele firm na całym świecie

Wskaźnik diodowy składa się z ruchomego modułu LED poruszającego się z prędkością 0,5 m/s po aluminiowej prowadnicy umieszczonej w oknie dostępowym maszyny. Moduł, wprawiany w ruch poprzez silnik elektryczny i pasek zębaty, może być przemieszczany w każde miejsce prowadnicy, która wychyla się w dwóch kierunkach, dzięki czemu snop światła jest w stanie oświetlić dowolne miejsce na półce. Pozwala to na natychmiastowe zidentyfikowanie potrzebnego towaru przez operatora. Plama światła rzucana na półkę ma średnicę 40 mm, więc jest na tyle duża, że nie „zginie” pomiędzy poszczególnymi pojemnikami.

Alternatywą dla wskaźnika diodowego jest laser, który porusza się w obszarze okna dostępowego na takiej samej zasadzie jak dioda. Elementem, który odróżnia te dwa rodzaje wskaźników, jest średnica snopu światła. W przypadku lasera punkt rzucany na półkę ma średnicę zaledwie 5 mm, co pozwala na jeszcze większą precyzję w wyznaczaniu położenia konkretnego, nawet najmniejszego elementu składowanego na półce.

W Polsce na wprowadzenie technologii pick-to-light zdecydowała się fabryka Fiata w Bielsku-Białej. W trzech regałach windowych Shuttle® XP zamontowano wskaźniki laserowe wskazujące dokładne położenie części zamiennych przechowywanych w plastikowych kuwetach.

Przejrzysty mały magazyn

Potrzeba kontroli nad składowanymi towarami i bieżąca informacja na temat ilości i dostępności danego typu asortymentu nie dotyczy wyłącznie dużych magazynów i fabryk. Ważne jest to również w mniejszych obiektach, szczególnie w zakładach produkcyjnych, gdzie w automatycznych regałach, znajdujących się bezpośrednio przy liniach produkcyjnych, przetrzymywane są części do produkcji. Aby ciągłość procesu produkcyjnego została zachowana, wszystkie części muszą znajdować się na swoim miejscu, we właściwej ilości i być przede wszystkim dostępne na wyciągnięcie ręki. Jest to możliwe i to bez wsparcia oprogramowania magazynowego, z najnowszym systemem sterowania Logicontrol®, w który Kardex Remstar wyposaża swoje automatyczne regały – zarówno windowe (Shuttle), jak i karuzelowe (Megamat).

Logicontrol® pozwala na funkcjonalne połączenie regału automatycznego, software’u oraz wygodnego dotykowego panelu sterowania. W pełni zastępuje nieefektywną metodę „papieru i długopisu” dając możliwość tworzenia bazy danych stanów magazynowych bezpośrednio w urządzeniu i zarządzania nimi przy użyciu panelu z dotykowym wyświetlaczem i klawiaturą numeryczną (opcjonalnie także alfanumeryczną). Dane wyświetlane są w przejrzysty sposób, a panel dotykowy może być obsługiwany także w rękawicach roboczych.

Obsługa Logicontrol® jest bardzo prosta i intuicyjna, a zawarta w nim baza danych jest w stanie zarządzać nawet 8 tys. lokalizacji i 1 tys. pozycji asortymentu znajdującego się w maksymalnie 3 automatycznych regałach Kardex Remstar. Rozwiązanie oparte na regałach automatycznych Kardex Remstar ze sterowaniem Logicontrol® dedykowane jest głównie dla działów produkcji i utrzymania ruchu w przemyśle motoryzacyjnym czy elektronicznym.

Większa ładowność – większe możliwości

W obrębie linii produkcyjnych ważny jest szybki i sprawny dostęp do wszystkich elementów, nawet tych o największych gabarytach i wadze. Produkt – Shuttle XP 700 – firmy Kardex Remstar stworzony jest do przechowywania wyjątkowo ciężkich i dużych elementów. Najnowsza technologia umożliwia składowanie w obrębie jednej półki towarów o wadze do 675 kg, a szerokość nowej półki MEDIUM XXL Universal dochodzi nawet do 4 050 mm.

Regał Shuttle XP 700, podobnie jak inne regały windowe Kardex Remstar, wyposażony jest w system Optiflex, który dokładnie mierzy wysokość towaru na półce po to, aby przyporządkować załadowanej półce jak najbardziej optymalne miejsce w urządzeniu. Maszyna posiada także system automatycznej kontroli obciążenia, który stale monitoruje obciążenie każdej z półek, jak i załadowanie całego regału.

System Shuttle XP 700 może być dostosowany zarówno do ręcznej, jak i automatycznej kompletacji. Ciężkie elementy, będące trudne do uniesienia przez człowieka, mogą być w łatwy sposób wyjmowane z regału wraz z półkami, dzięki zastosowaniu automatycznego stołu przy oknie dostępowym, bądź przy pomocy rolek, dzięki którym półkę można wysunąć z okna na wózek transportowy.

Poleć ten artykuł:

Polecamy