Polskie firmy budowlane inwestują w Europie Zachodniej

Polskie firmy budowlane inwestują w Europie Zachodniej

Polska branża budowlana jest jednym z tych sektorów gospodarki, który od lat dynamicznie się rozwija. Na rodzimym rynku znajdziemy przykłady wielu firm o różnorodnej specjalizacji: od wykonawców przez inwestorów i deweloperów po producentów materiałów branżowych.

Analizując wydarzenia ostatnich miesięcy, można stwierdzić, że branża budowlana znajduje się w dobrej kondycji. Działające na rynku polskim przedsiębiorstwa nie tylko nie zawiesiły dotychczasowych prac i rozpoczętych projektów czy inwestycji, ale kontynuowały ekspansję zagraniczną. Udowadniając tym samym, że swoje szanse biznesowe i dalszy rozwój postrzegają w perspektywie długookresowej, wybiegając kilka lat w przyszłość.

Pekabex kupuje niemiecką fabrykę prefabrykatów

Przykładem polskiej firmy, która śmiało zaznaczyła swoją obecność na rynku niemieckim, jest Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex. W Polsce firma znana jest jako lider nowoczesnego budownictwa systemowego, dostarcza rozwiązania nie tylko w zakresie projektowania, ale także produkcji i montażu konstrukcji w oparciu o technologię prefebrykacji. Pod koniec roku 2020 firma ogłosiła, że planuje przejąć niemiecką fabrykę FTO Fertigeilwerk Obermain GmbH. Inwestycja zagraniczna była elementem strategii ekspansji na rynek niemiecki oraz otworzyła nowe możliwości dalszego rozwoju. Zakupiona za 12,25 mln EUR fabryka w Bawarii będzie szóstym zakładem produkcyjnym spółki, a to oznacza, że zwiększą się moce produkcyjne grupy. Co więcej, dzięki tej inwestycji firma będzie mogła poprawić efektywność poprzez optymalizację kosztów transportu prefabrykatów, co jest istotne z punktu widzenia projektów budowlanych realizowanych przez Pekabex na rynku niemieckim.

Mieszkania w Niemczech od Victorii Dom

Kolejnym przykładem polskiej firmy, która stawia na ekspansję zagraniczną, jest Victoria Dom. W kraju spółka realizuje projekty deweloperskie między innymi w Warszawie i Krakowie. Firma specjalizuje się w niedużych, kompaktowych mieszkaniach. Firma realizuje obecnie także 9 projektów deweloperskich w Berlinie i Lipsku. Victoria Dom, podobnie jak wspomniany wcześniej Pekabex, skorzystała z oferty Funduszu Ekspansji Zagranicznej. Dzięki uzyskanej pożyczce polska spółka jest w stanie przyspieszyć rozwój na rynku niemieckim. Pierwszym krokiem będzie pozyskiwanie nowych terenów pod kolejne projekty deweloperskie.

Ryzyko inwestowania poza granicami Polski

Wskazane firmy nie wyczerpują listy polskich firm, które z sukcesami działają za granicą lub planują swoją ekspansję. Przekucie szans biznesowych w sukces wiąże się z podjęciem ryzyka oraz zaangażowaniem kapitału. Inwestycje zagraniczne polskich przedsiębiorstw są wspierane przez Fundusz Ekspansji Zagranicznej, którego rolą jest dostarczenie finansowania oraz współdzielenie ryzyka inwestycyjnego.

Poleć ten artykuł:

Polecamy