Producenci elektroniki i Politechnika Gdańska wspólnie kształcą inżynierów

Producenci elektroniki i Politechnika Gdańska wspólnie kształcą inżynierów

Branża ICT stanowi jeden z kluczowych kierunków rozwoju dla Polski na najbliższe lata. Rośnie liczba i wielkość inwestycji w tym sektorze, szczególnie w województwie pomorskim i mazowieckim.

Coraz bardziej odczuwalny jest brak specjalistów w tym obszarze. Politechnika Gdańska i firmy z północnej Polski podejmują działania, żeby to zmienić. Na Wydziale Zarządzania i Ekonomii niebawem ruszy druga edycja studiów podyplomowych Zapewnienie jakości w branży technicznej. Studia koncentrują się na aspekcie jakości produktów i komponentów w sektorze produkcyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem szeroko rozumianej produkcji urządzeń elektronicznych, mechatronicznych i mechanicznych. Program studiów obejmuje blok techniczny oraz blok jakościowy – pracodawcy zgodnie twierdzą, że jest to bardzo rzadkie połączenie cech kandydatów do pracy w działach jakości i produkcji. Ponad połowa wykładowców na studiach, to praktycy, część zajęć będzie realizowana w firmach Klastra. Druga edycja studiów kładzie jeszcze większy nacisk na zajęcia praktyczne.

 

Natomiast Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki w tym roku powstał pierwszy w Polsce kierunek studiów podyplomowych, na których kształcić będą się obecni i przyszli inżynierowie procesu. Do projektu zaproszono cztery duże firmy produkujące urządzenia elektroniczne: Flextronics International Poland, Jabil Circuit Poland, Assel oraz Radmor. Obecnie w przedsiębiorstwach tych zatrudnionych jest kilka tysięcy osób. Nie wyczerpuje to listy dużych producentów elektroniki, ponieważ Pomorze jest jednym z wiodących w tej branży regionów. Inżynierowie z wymienionych firm brali udział w tworzeniu programu studiów, będą oni również prowadzić większość zajęć praktycznych.

 

Inżynier czy technolog procesu, podobnie, jak inżynier zapewnienia jakości w branży elektronicznej to jedno z trudniej rekrutowalnych stanowisk – podkreślają wieloletni pracownicy działów HR w polskich firmach. Dobrze wykształconych kandydatów brakuje, a miejsc do pracy w tym obszarze wciąż przybywa. Słuchacze studiów otrzymują propozycje pracy w branży jeszcze w trakcie studiów. Studia są możliwością na zdobycie przez kandydatów cennych dla pracodawcy kwalifikacji. Jest to szansa nie tylko dla obecnych pracowników tej branży, ale również dla osób chcących się przekwalifikować.

 

Szczegóły dotyczące programu oraz zapisów na studia znajdują się na stronach Politechniki Gdańskiej i koordynatora projektu Fundacji ECD:

 

http://zie.pg.edu.pl/studiapodyplomowe/studia-podyplomowe-zapewnienie-jakosci-w-branzy-technicznej/

http://eti.pg.edu.pl/katedra-metrologii-i-optoelektroniki/ipue

http://edukacjadlabiznesu.pl/

Poleć ten artykuł:

Polecamy