Skrzynka Heijunka

Skrzynka Heijunka

Skrzynka Heijunka nazywana też Sekwenserem (Sequencer) jest wizualnym narzędziem harmonogramowania wspomagającym implementację Heijunka, czyli wyrównywania produkcji zarówno w zakresie wolumenu, jak i asortymentu.Idea skrzynki Heijunka została stworzona w Toyocie i...

Idea skrzynki Heijunka została stworzona w Toyocie i współcześnie jest stosowana do poziomowania produkcji w wielu przedsiębiorstwach wdrażających Lean Manufacturing. Tak jak pojęcie Heijunka odnosi się do koncepcji poziomowania i wyrównywania produkcji w zakresie wolumenu i asortymentu wyrobów z określonej rodziny, tak skrzynka Heijunka jest nazwą specyficznego narzędzia stosowanego w osiąganiu celów Heijunki.

Karty Kanban

Typowa skrzynka Heijunka składa się z poziomych rzędów przegródek, przy czym każdy rząd odpowiada indywidualnemu wyrobowi. Jeżeli jest pięć pozycji w rodzinie wyrobów (A,B,C,D,E), to w skrzynce będzie również pięć rzędów przegródek zarezerwowanych dla każdego typu wyrobu. Kolumny w skrzynce Heijunka reprezentują identyczne przedziały (podziałki) czasowe zmian roboczych (np. dla przedziału czasowego 30 min, kolumny będą odpowiadały okresom zmiany roboczej 7:00 – 7:30; 7:30- 8:00…itd.).

Skrzynka Heijunka poziomuje produkcję zlecając ją dla krótkich przedziałów czasowych w przeciwieństwie do praktyk produkcji masowej, gdzie uruchamia się produkcję na zmianę, dzień czy tydzień roboczy

Na każdy kolejny dzień pracy w poszczególnych przegródkach skrzynki umieszczane są przez planistę karty Kanban, w kolejności i liczbie odpowiadającej zamówieniom klientów. Każdego dnia, rozpoczynając od przegródki 7:00 – 7:30, karty Kanban są pobierane przez pracownika transportu co 30 min. i dostarczane do punktu (procesu) stymulującego produkcję w strumieniu wartości. W systemach produkcji Lean zawsze jest tylko jeden punkt stymulujący w łańcuchu wartości, gdzie są wprowadzane instrukcje sterujące produkcją. Od tego punktu części potrzebne w procesach montażu są uzupełniane za pomocą prostych pętli zasysania z supermarketów z górnej części łańcucha wartości.

Transport materiału

Każda karta Kanban odpowiada zleceniu produkcyjnemu lub transportowemu danego typu wyrobu o wolumenie odpowiadającym pojemności pojemnika transportowego. Liczba sztuk w pojemniku reprezentuje minimalną ilość materiału, która może zostać przetransportowana z jednej operacji do następnej. Wielkość podziałki oblicza się przez pomnożenie czasu taktu przez pojemność pojemnika transportowego (minimalnej partii transportowej). Wielkość ta staje się podstawową jednostką czasu we wszystkich harmonogramach danej rodziny wyrobów. Przykładowo, jeżeli czas taktu wynosi 1 min, pojemność pojemnika 30 szt., to wówczas podziałka będzie równa 30 minut. Oznacza to, że należy co 30 min zlecać procesowi stymulującemu wykonanie jednego pojemnika transportowego i z tego procesu zabierać jeden pełny pojemnik. Skrzynka Heijunka umożliwia łatwe i przejrzyste kontrolowanie zaawansowania produkcji – pozwala w każdym momencie czasowym ocenić, jakie zlecenia zostały wykonane i co pozostało do zrealizowania.

Krótsze przedziały czasowe

Skrzynka Heijunka poziomuje produkcję zlecając ją dla krótkich przedziałów czasowych w przeciwieństwie do praktyk produkcji masowej, gdzie uruchamia się produkcję na zmianę, dzień czy tydzień roboczy. Podobnie, skrzynka Heijunka stale poziomuje produkcję poprzez harmonogramowanie mieszanego asortymentu produkcji – skrzynka zapewnia, aby poszczególne typy wyrobów były produkowane każdego dnia na każdej zmianie, w stałych proporcjach i w małych partiach. Stabilność procesu produkcyjnego osiągnięta dzięki poziomowaniu znacząco ułatwia wprowadzanie praktyk Lean od standaryzowanej pracy do komórek o ciągłym przepływie. Gdy Mura (nierównomierne rozłożenie obciążenia) i Muri (przeciążenia) pojawiające się w związku z tradycyjnym sterowaniem produkcją są likwidowane, Muda (straty) również maleją.

Poleć ten artykuł:

Polecamy