Telematyczna rewolucja

Telematyczna rewolucja

Przyjęło się twierdzić, że wdrożenie systemów monitoringu GPS pozwala na redukcję kosztów związanych z eksploatacją floty o nawet 30 procent już w pierwszym kwartale. Jednak systemy GPS to nie tylko kontrola kierowców i optymalizacja kosztów, to także eco-driving czy poprawa...

Większość systemów do zarządzania flotą czy nawet samego monitoringu GPS przeznaczona jest dla średnich i większych firm. Mało jest rozwiązań, które z założenia są kierowane do sektora mikro i małych przedsiębiorstw.

Coś dla maluczkich

Tę niszę może zagospodarować Cloud Your Car, które jeszcze w tym roku zadebiutuje na polskim rynku. Obecnie wrocławska firm IOT (dostawca systemu) znajduje się na etapie końcowych testów produktu. To narzędzie do zarządzania niewielkimi flotami pojazdów typu „Software as a Service”.

System składa się z wtyczki podłączanej do gniazda zapalniczki samochodowej oraz aplikacji internetowej, dostępnej także na urządzenia mobilne. Pozycje GPS wysyłane są poprzez sieć GSM bez konieczności użycia karty SIM. Nie istnieje zatem problem roamingu oraz długoterminowych umów, charakterystycznych dla większości tego typu rozwiązań. Instalacja sprowadza się do dwóch podstawowych czynności: pobrania aplikacji i podłączenia urządzenia do gniazda zapalniczki. W celu rozróżnienia poszczególnych użytkowników, wtyczka posiada różnokolorowe końcówki, skojarzone z indywidualnymi profilami kierowców, widocznymi po zalogowaniu do aplikacji.

Cloud Your Car prezentuje także nowoczesne podejście do zarządzania flotą. Ze względu na fakt, iż urządzenie nie jest ukryte w samochodzie, jego użytkownicy mogą je łatwo odłączyć. Twórcy Cloud Your Car chcą w tym wypadku zaoferować narzędzie do budowy zaufania na linii pracodawca – pracownik, a najlepszych kierowców nagradzać. Służy do tego specjalna aplikacja, premiująca osoby jeżdżące najbardziej ekonomicznie. To, jakie systemy bonusowe zostaną zastosowane, zależy od przedsiębiorcy.

Mobilny rejstrator wideo z GPS i WiFi

Są jednak sektory w naszej gospodarce, gdzie osobom zarządzającymi flotami samochodowymi trudno bazować tylko i wyłącznie na zaufaniu. W tym wypadku często nie wystarcza nawet sam system monitoringu GPS. Dlatego w ofercie firmy Navisoft pojawił się przewoźny rejestrator wideo. Urządzenie to nagrywa materiał na kartach SD maksymalnie z czterech kamer jednocześnie. Nagranie z każdej z nich zapisywane jest w odrębnym pliku, dzięki czemu podczas odtwarzania np. tylko z jednej kamery nie ma efektu podziału ekranu na kilka części.

Dzięki wbudowanemu odbiornikowi GPS w strumieniu wideo zaszyta zostaje informacja o pozycji i prędkości pojazdu, co pozwala na jednoczesne wyświetlanie filmu i oznaczeniu trasy na mapie cyfrowej. Parametry nagrywanego obrazu są w pełni konfigurowalne, moment włączenia nagrania może być powiązany np. z pracą monitorowanych urządzeń, dzięki czemu rozwiązanie takie idealnie nadaje się do weryfikacji pracy np. pojazdów komunalnych.

Znaleźć samochód

Często bywa jednak tak, że nawet najlepszy system monitoringu GPS nie jest w stanie uchronić właścicieli samochodów przed ich kradzieżą. Jak odnaleźć skradzione auto? Sposób na rozwiązanie tego problemu oferuje Gannet Guard Systems, który proponuje system będący połączeniem monitoringu GPS z lokalizacją radiową.

W monitorowanym pojeździe zamontowany zostaje zarówno moduł GPS jak i moduł radiowy. System GPS działa w tym przypadku prewencyjnie. Przesyła informacje dotyczące lokalizacji, czasu pracy, przebytej trasy oraz w przypadku kradzieży – ostatniej znanej pozycji. W momencie zgłoszenia zaginięcia pojazdu czy ładunku pracownicy Gannet Guard System zdalnie uruchamiają moduł radiowy, który zaczyna emitować fale radiowe umożliwiające jego lokalizację z dokładnością do 5 cm. Dostawca usługi dysponuje zarówno jednostkami naziemnymi, jak i powietrznymi. Często się zdarza, że skrzętnie ukryte samochody czy maszyny może zlokalizować dopiero ekipa przeczesująca teren z samolotu.

To tylko wierzchołek

Wraz z postępem technologicznym, systemy dla flot samochodowych są coraz bardziej zaawansowane. Na powyższych przykładach można stwierdzić, że sam monitoring GPS, to dopiero punkt wyjściowy do budowy dalszych rozwiązań, poprawiających bezpieczeństwo, wpływających na ekonomiczną jazdę czy wreszcie umożliwiających odnalezienie skradzionych samochodów. A to dopiero wierzchołek telematycznej rewolucji.

Fot. Fotolia

Poleć ten artykuł:

Polecamy