Zawód logistyk – bez obaw o pracę

Zawód logistyk – bez obaw o pracę

Pierwsza dziesiątka rankingu na najlepszy zawód 2013 roku, opublikowanego przez tygodnik Forbes może być cenną wskazówką w wyborze kierunku studiów. W zestawieniu przedstawiono te stanowiska i branże, które mimo niesprzyjających warunków ekonomicznych gwarantują bezpieczną...

Pierwsza dziesiątka rankingu na najlepszy zawód 2013 roku, opublikowanego przez tygodnik Forbes może być cenną wskazówką w wyborze kierunku studiów. W zestawieniu przedstawiono te stanowiska i branże, które mimo niesprzyjających warunków ekonomicznych gwarantują bezpieczną przyszłość zawodową. Na liście najlepszych znalazł się zawód logistyka – na szczęście dla kilku tysięcy tegorocznych absolwentów tego kierunku w Polsce.

 

Co sprawia, że mimo spowolnienia gospodarczego logistycy nie muszą się przesadnie martwić o miejsca pracy? Największym atutem tego zawodu jest jego użyteczność. Logistyk potrzebny jest niemalże w każdej branży, niezależnie od profilu przedsiębiorstwa. Zarówno producenci, handlowcy, jak i usługodawcy poszukują rozwiązań optymalizujących koszty działania. Praca logistyka realnie wpływa na wynik finansowy, decyduje o przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstwa i pozwala bez straty jakości produktów czy usług przejść przez trudny czas dekoniunktury.

 

Obsługa logistyczna przedsiębiorstw to dynamicznie rozwijający się element rynku pod względem przyrostu liczby miejsc pracy. Ile prawdy jest w opinii, że i zarobki w tej branży są dobre? To zależy od dziedziny, którą się zajmujemy oraz złożoności i specjalizacji wykonywanej pracy. Najlepiej radzą sobie przedsiębiorstwa, które nastawione są na konkretny rodzaj usług – np. logistykę artykułów spożywczych. Przeciętna pensja specjalistów w firmach, świadczących kompleksowe usługi logistyczne to ok. 4000-4500 zł brutto. Początkujący logistyk może liczyć na 2000-2500 zł brutto[1]. Wyższe wynagrodzenie zapewniają zagraniczni pracodawcy, ale tu wyższe są też wymagania.

 

Aby tym wymaganiom sprostać należy świadomie i z dużą determinacją dążyć do wyznaczonych celów. Logistyka jako kierunek studiów to jest bardzo popularna, ale wcale nie łatwa. Interdyscyplinarność tej nauki, a więc połączenie wielu dziedzin wiedzy pozwala wykształcić niezbędną umiejętność analitycznego, logicznego myślenia, przewidywania i prognozowania oraz wnioskowania.

 

„W kształceniu logistyków stawiamy na kompetencje, których oczekują pracodawcy, największe przedsiębiorstwa logistyczne w Polsce, zrzeszone w Klubie Partnera WSL – mówi Wojciech Zalewski, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Logistyki – nasi studenci uczą się systemów informatycznych, które wykorzystują przedsiębiorstwa, szlifują umiejętności językowe oraz pozyskują wiedzę o aktualnych rozwiązaniach logistycznych. Bardzo dobrą jakość kształcenia gwarantuje nam wąska specjalizacja i największe w Polsce doświadczenie w kształceniu logistyków, a także bliski kontakt z przedsiębiorstwami, z którymi budujemy programy studiów i którzy u nas wykładają.”

 

Absolwentów WSL można spotkać niemal w każdym dużym przedsiębiorstwie logistycznym na terenie Wielkopolski. O atrakcyjności tego regionu w kontekście inwestycji logistycznych decyduje położenie geograficzne, sprzyjająca infrastruktura drogowa oraz istniejące otoczenie gospodarcze. Ponadto w Poznaniu swą siedzibę ma Instytut Logistyki i Magazynowania – państwowa jednostka badawcza pełniąca funkcje polskiego centrum kompetencji w logistyce i e-gospodarce. To z inicjatywy Instytutu powstała pierwsza w Polsce uczelnia, specjalizująca się w praktycznym kształceniu logistyków. Po 12 latach działalności, WSL zaspokaja kadrowe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników nie tylko z regionu Wielkopolski. Studenci przygotowywani są także do pracy w międzynarodowych firmach i ich zagranicznych oddziałach.

 

[1] Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2012 roku.

Poleć ten artykuł:

Polecamy