Most powietrzny do Azji

Most powietrzny do Azji

Polskie Linie Lotnicze LOT na przestrzeni kilku ostatnich lat uruchomiły mosty powietrzne pomiędzy Warszawą a dwiema potężnymi gospodarkami na kontynencie azjatyckim.Wznowienie przez narodowego przewoźnika w połowie 2012 r. rejsów do Chin i od stycznia 2016 r. do...

Wznowienie przez narodowego przewoźnika w połowie 2012 r. rejsów do Chin i od stycznia 2016 r. do Japonii jest jednym z elementów wdrażania strategii PLL LOT S.A. „Wschód spotyka Zachód”, którą LOT realizuje od 2011 roku.

 

Otwarcie połączenia do Pekinu było możliwe dzięki wynegocjowanym przez LOT, bardzo korzystnym slotom, czyli godzinom startów i lądowań na lotnisku w Pekinie. Polski przewoźnik otrzymał również zgodę od władz rosyjskich na przeloty nad Syberią, co umożliwi latanie najkrótszym korytarzem powietrznym. Wpłynie to w znacznym stopniu na oszczędność zużywanego paliwa i krótszy czas przelotu do Pekinu.

Fracht lotniczy do Chin

W związku z uruchomieniem bezpośredniego połączenia lotniczego na trasie Warszawa–Pekin–Warszawa Biuro Cargo i Poczty PLL LOT S.A. mogło zaoferować transport towarów do/z Chin. Rejsy wykonywane są trzy razy w tygodniu i trwają 9 godzin. Wyloty z Warszawy odbywają się we wtorki, czwartki i niedziele, a wyloty z Pekinu w poniedziałki, środy i piątki. Rejsy odbywają się samolotem Boeing 767 o dostępnej pojemności cargo wynoszącej ponad 6 ton i maksymalnych wymiarach palet: 318 cm x 244 cm x 162 cm. Na rynku chińskim LOT Cargo reprezentowany jest przez dwóch agentów GSA z siedzibą w Pekinie i firmę Oriental Sky Aviation, która reprezentuje Biuro Cargo i Poczty w północnej części Chin.

 

Głównymi towarami transportowanymi z Chin są tekstylia, chemikalia i elektronika, a do Chin LOT Cargo przewozi głównie farmaceutyki. W ubiegłym roku do Polski z Chin sprowadzono towarów za ok. 20 mld dolarów, eksport produktów żywnościowych wyniósł 160 mln dolarów, a potencjał samych tylko artykułów żywnościowych szacuje się na kilka miliardów dolarów.

Fracht lotniczy do Japonii

Od stycznia 2016 r. na mocy porozumienia podpisanego przez LOT Cargo i narodowego przewoźnika Japonii JAL Cargo będzie można wysyłać towary mostem powietrznym bezpośrednio do Tokio. JAL Cargo reprezentuje LOT Cargo w Japonii, oferując powierzchnię cargo w Dreamlinerach LOT-u. JAL Cargo będzie także obsługiwać fracht z samolotów PLL LOT na tokijskim lotnisku Narita. Obie linie będą również oferować sobie wzajemnie powierzchnie frachtowe na innych obsługiwanych przez siebie trasach.

 

Dotychczas brak było bezpośredniego połączenia ze stolicą Japonii, dlatego to inne porty i inni przewoźnicy mieli przewagę na tym rynku. W Europie towary do Tokio wysyłano głównie z Frankfurtu. Współpraca z JAL Cargo otwiera nam bezpośredni dostęp do rynku japońskiego. Potencjał rynku na tym kierunku w eksporcie szacuje się na poziomie 1 mld euro, a w imporcie 1,5 mld euro.

 

Na trasie Warszawa – Tokio latają Boeingi 787 Dreamlinery trzy razy w tygodniu: wyloty do Tokio odbywają się w środy, piątki i niedziele, natomiast rejsy powrotne do Warszawy startują z lotniska Narita w czwartki, niedziele i poniedziałki. Lot w jedną stronę zajmuje 10 godzin. Dreamlinery LOT-u oferują pod pokładem 65 m sześc. powierzchni do przewozu ładunku o łącznej masie do 15 ton. Wybór partnera do współpracy na tym kierunku był uwarunkowany możliwościami JAL Cargo, który dysponuje bogatą siatką połączeń, dzięki czemu klienci  będą mogli przekonfigurować wiele łańcuchów dostaw i przede wszystkim skrócić czas dostawy swoich towarów.

 

Posiadanie silnego partnera w Japonii gwarantuje LOT Cargo zdobycie ważnej pozycji na tym rosnącym rynku. – Jesteśmy przekonani, że wykorzystując szeroką siatkę sprzedaży i doświadczenie swoich pracowników JAL może zapewnić w tym zakresie najlepsze usługi – powiedział Tsuyoshi Yamamura, dyrektor generalny JAL Cargo. – Bezpośrednie połączenie z lotniska Narita do Warszawy pozwala nam również dotrzeć do tej części Europy ze wspólną ofertą. Już dziś możemy zapewnić sprawny transport ładunków lotniczych pomiędzy klientami w wielu regionach, do których latają obie linie. To na pewno także oznacza wsparcie gospodarek obu krajów. W ten sposób wspólnie dążymy do zaspokojenia różnorodnych potrzeb logistycznych naszych klientów.

Poleć ten artykuł:

Polecamy