O co pytają konkurenci

O co pytają konkurenci

W połowie marca w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu odbyło się seminarium zorganizowane wspólnie z firmą Quantum software S.A. pod intrygującym tytułem „O co pytają Twoi konkurenci?”.

Partnerami seminarium byli: Chartered Institute of Cooperation i ET Logistik, a patronat medialny sprawowali: portal LOG24.pl, czasopisma Eurologistics, Logistyka Produkcji oraz Logistyka.

Konferencję rozpoczął doc. dr inż. Ireneusz Fechner, kanclerz Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, który tradycyjnemu pojmowaniu łańcucha dostaw przeciwstawił koncepcję zarządzania tym łańcuchem. Dzięki lepszemu rozpoznaniu popytu możliwe staje się skrócenie czasu potrzebnego do realizacji procesów logistycznych. W skutek tego rozpoznania wielkość zapasów zestawiona z dużym zakresem integracji informacyjnej może zastąpić część zapasu i skrócić czas oczekiwania na produkt.

Przykłady błędów i zagrożeń w procesach outsourcingowych na linii współpracy klient – dostawca zaprezentował Piotr Polak z Chartered Institute of Cooperation, stawiając na początku wystąpienia retoryczne pytanie: czy istnieją związki doskonałe, a kończąc na koncepcji „win-win” w teorii i w praktyce.

Mobilność i chęć posiadania informacji w czasie rzeczywistym, to w wielu aspektach naszego życia rzecz realna, udowadniał Karol Rzepa z Quantum software S.A. We wszystkich gałęziach SCE (transporcie, magazynowaniu, produkcji, otoczeniu zakładu) nie tylko możliwa jest teleportacja danych, ale staje się ona nawet koniecznością. Dane te są pochodną rzeczywistych operacji logistycznych we wszystkich obszarach łańcucha dostaw.

O trendach rynkowych z punktu widzenia operatora logistycznego mówił Piotr Siwicki z ET Logistik, który przekonywał, że do nowej rzeczywistości nie tylko będzie musiał adaptować się usługodawca, ale również usługobiorca i wspólnie budować partnerskie relacje.

Dlaczego rynek jest głuchy na Voice Picking zastanawiał się Piotr Krawczyk z Quantum software S.A.przyglądając się prawdom i mitom związanym z tą metodą komunikacji pomiędzy użytkownikiem a systemem WMS. Z kolei Marcin Walewski z tej samej firmy przedstawił innowacyjny i modularny system komponentów RFID dowodząc, jak w prosty i skalowalny sposób można wzbogacić istniejący system informatyczny o rozwiązanie RFID, niezależnie od wielkości firmy.

Partnerstwo osiągnięć z wykorzystaniem koncepcji Vested udowadniał Piotr Polak z Chartered Institute of Cooperation prezentując efekty eliminowania skutków ubocznych, które są wynikiem myślenia i działania w kategoriach „ja” oraz korzyści wynikające z relacji „my”.

O magazynowych oknach na świat i o tym jak zrobić w nich porządny „przeciąg” mówił Krzysztof Piotruk z Quantum software S.A., a Maciej Wojtkowiak i Karol Rzepa zademonstrowali logistykę na styku przepływu surowców z magazynu na produkcję, pokazując ścieżkę od permanentnej wojny do partnerstwa jako jedyną i słuszną drogę integracji prowadzącej do wspólnego celu. I zaapelowali: przestańmy konkurować, zacznijmy współpracować, każde ogniwo w procesach logistycznych jest ważne.

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy