Wspieramy ambitne plany

Wspieramy ambitne plany

Rozmowa z Dariuszem Kacperczykiem, wiceprezesem EQ System o aspektach wdrożenia oprogramowania APS w firmie Lynka.Czym jest oprogramowanie APS?
 
Narzędzia APS wykorzystywane są w procesie planowania operacyjnego i służą do przetworzenia planu sprzedaży przedsiębiorstwa w...

Czym jest oprogramowanie APS?

 

Narzędzia APS wykorzystywane są w procesie planowania operacyjnego i służą do przetworzenia planu sprzedaży przedsiębiorstwa w szczegółowy harmonogram, podając odpowiedzi na pytania co, gdzie, kiedy i jak ma być wykonywane. Narzędzia APS dają możliwość planowania i harmonogramowania produkcji z uwzględnieniem ograniczeń materiałowych i zasobowych. Podstawową cechą narzędzi APS jest to, że opierają się na rzeczywistych i aktualnych danych, występujących w procesie produkcyjnym. Reakcja na wypadki losowe w systemie produkcyjnym, takie jak awarie, spóźnienie dostaw czy anulowanie zleceń, może być natychmiastowa, a korekty harmonogramu dokonywane w czasie rzeczywistym, bez zagrożenia wprowadzenia dodatkowych zakłóceń w proces wytwarzania. Narzędzia APS wyposażane są również w funkcje symulacji, analiz „co, jeśli?” i przewidywania stanu systemu produkcyjnego – przydatne np. przy rozpatrywaniu możliwości wykonania dodatkowych zleceń czy rozpatrywaniu różnych strategii produkcji.

 

Co ma kluczowe znaczenie dla odniesienia sukcesu projektu wdrożenia systemu APS?

 

Podczas ostatniej wizyty w Japonii, w ASPROVA Corporation, gdy dyskutowaliśmy nad kierunkami rozwoju oprogramowania ASPROVA, nasi rozmówcy podkreślali, że o końcowym sukcesie wdrożenia decyduje nie tylko oprogramowanie, jego funkcjonalność i wydajność, ale i umiejętność myślenia kategoriami Lean. Najlepsze efekty uzyskiwane są w projektach, gdzie konsultanci mają bogatą wiedzę i umiejętności praktyczne w trzech obszarach: informatycznym – gdyż konieczna jest znajomość baz danych, interfejsów, języków programowania i funkcjonalności samego oprogramowania ASPROVA; technicznym – związanym z umiejętnością analizy i definiowania technologii produkcyjnych; oraz zarządzania – gdzie ważna jest znajomość zasad planowania, bilansowanie zasobów, zarządzanie logistyką produkcji, Kanban, Lean i Kaizen.

 

Czy może pan scharakteryzować ostatni państwa projekt?

 

Jednym z ostatnio zakończonych projektów naszej firmy było wdrożenie oprogramowania ASPROVA w firmie Lynka, z siedzibą w Krakowie. Lynka jest wiodącym dystrybutorem odzieży promocyjnej, specjalizuje się w uszlachetnianiu i znakowaniu produktów reklamowych, w szczególności tekstylnych. Firma stosuje zaawansowane technologie umożliwiające uzyskanie niespotykanego u konkurencji efektu. Produkty firmy dostarczane są w większości na rynki zagraniczne. Produkcja w całości odbywa się na zamówienie, a terminy zamówień są krótkie lub bardzo krótkie i nieprzekraczalne. Wielkości partii produkcyjnych są ściśle określone. Zasadniczo występuje brak powtarzalności wzorów i duża zmienność zleceń. Planowanie produkcji w takich uwarunkowaniach jest ambitnym wyzwaniem, któremu sprostaliśmy. Asprova w wyniku wdrożenia stała się centrum dowodzenia operacyjnego produkcją, miejscem, gdzie scentralizowano wszystkie najważniejsze informacje dotyczące: dostępności głównego materiału podlegającego obróbce i maszyn, planowanych remontów, postępów zleceń produkcyjnych, krytycznych terminów zakończenia, technologii wzorcowej. W wyniku projektu zwiększono zakres planowania o 300%. W efekcie zamiast efektu push na wąskich gardłach uzyskano jednorodne tempo pracy.

 

Jak pan ocenia osiągnięcia pana firmy na tle Europy?

 

Jako wiceprezes (prop. pisownię małą literą) EQ System mogę być dumny z naszych osiągnięć. ASPROVA Corporation JAPAN nadała naszej firmie tytuł najlepszego partnera w Europie, a Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON w Warszawie nagrodziły nas za system ASPROVA Złotym Medalem. Najbardziej dumny jestem z naszych Klientów. Nie byłoby naszego sukcesu, gdybyśmy nie potrafili znaleźć menedżerów skłonnych do realizacji ambitnych planów, które powstają z wykorzystaniem oprogramowania APS. W harmonogramach powstających z wykorzystaniem Asprova nie ma miejsca na marnotrawstwo, a to wymusza usprawnienia organizacyjne, które choć stanowiąwyzwanie, to w ostatecznym rozrachunku decydują o sukcesie firmy. Już po zakończeniu projektu firma Lynka została wyróżniona tytułem Manufacturing Excellence Award za środowisko IT.

Poleć ten artykuł:

Polecamy